Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Германия се люшка между различни геополитически трудности"

Митко Василев: Ако Германия продължи да потъва, няма да е добре за Европа

Цените на електроенергията са една от най-големите пречки, отбелязва главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара

| Интервю
Митко Василев
Снимка: БГНЕС

Германското правителство коригира прогнозата си за икономическия ръст на страната от 1,3% на едва 0,2%.

Това са "оценки, които се правят от политиката", каза пред БНР д-р Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). В предаването "Събота 150" той определи ситуацията в Германия като трудна и направи прогноза, че ако страната продължи да потъва икономически, това няма да е добре за Европа.

"Проблемите на политиката са малко по-различни от тези на бизнеса, но бизнесът следва политиката. Това, което се случва в Германия политически, е доста обезпокояващо. Бизнесът е потърпевшият. Последните икономически резултати на Германия го доказват."

"Трудна е ситуацията. Може да се каже и драматична в някои сектори", заяви той и допълни, че в икономическо отношение Германия няма растеж за последните 2 години.  

Василев открои като фактори застаряващото население и липсата на работна ръка, както и липсващите големи инфраструктурни инвестиции. Същевременно, по думите му, високите корпоративни данъци остават.

"Протестиращи фермери, протестиращи превозвачи и една политическа нестабилност. Т.нар. светофарна коалиция води до това, че бизнесът няма ясни сигнали каква ще бъде насоката. Сега Германия се люшка между различни геополитически трудности, които се случват в света. Нейната роля на световен шампион постепенно започва да се губи."

Цените на електроенергията са една от най-големите пречки и трудности в момента, подчерта Митко Василев, като посочи излизането от въгледобива и закриването на атомните мощности без наличие на алтернативен модел.

Германците залагат много на водорода, но все още няма електрическа централа, която да работи с водород. По света няма такъв модел, поясни председателят на Германо-българската индустриално-търговска камара.

Германски компании започват да се изнасят от Германия и си търсят място в други дестинации, където ще им бъде по-изгодно, изтъкна Василев.

Относно "мита за износа на Германия" Василев изрази мнение, че страната "все още не е загубила всички свои предимства", но обясни, че заетостта в Германия зависи до голяма степен от международната търговия - една четвърт от работните места са пряко или косвено свързани с износа. По думите му, в областта на износа Германия все още задържа позиции, които обаче отслабват.

Евтиният руски газ, от който големият печеливш беше германската икономика, вече го няма, отбеляза Митко Василев.

Китай е както най-големият търговски партньор както на Германия, така и на Европа, но същевременно и най-големият конкурент, каза той.

"Германия и Китай са принудени да работят заедно. От друга страна Китай е огромен конкурент. Сякаш двете икономики засега една без друга не могат."

Зелената сделка поставя прекалено големи и непосилни изисквания, а стоката на европейските производители става неконкурентноспособна спрямо тази, която идва от третия свят, коментира още Митко Василев.

"Това се оказва пречка пред Европа и трябва да се вземат мерки да се ограничи."

Според него колебливото развитие на германската икономика през последните две години на фона на изненадващо дръпващите други икономики в Европа като испанската и португалската не вещае добро за Европа.

"Ако Германия продължи така да потъва, не е добре за цяла Европа", предупреди той.

"Там нещата забуксуваха. Ако тази тенденция продължава, не е добре за нас. Не бих казал, че германски инвестиции не се интересуват от България. Напротив – ние сме атрактивно място, макар и в периферията на ЕС. Не е това обаче, което германският бизнес слага в България в сравнение със страните, които граничат с Германия. Нещата са несъизмерими. Изпреварва ни дори Румъния."

Има нещо като затишие в инвестициите, подчерта Митко Василев на фона на конкуренцията на съседни на нас държави, както и на тази от Източна Европа.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23