Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд може да анулира парламентарните избори

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

"Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта"

| Интервю
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хърватия навлиза в конституционна криза.

Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович.

ХДЗ на Пленкович получава едва 61 от общо 151 места в хърватския парламент, което е доста под половината, а Миланович – най-популярният политик към момента, не успя да помогне на коалицията на социалдемократите да надделее и тя ще разполага с 42 места. Изборите се проведоха при 62% избирателна активност.

Хърватският Конституционен съд постанови на извънредно заседание, че Зоран Миланович не може да бъде премиер, защото е неглижирал решение на същия съд още преди вота – да подаде оставка. Според съдиите той не може да бъде премиер дори ако сега подаде оставка.

Трима съдии от Конституционния съд излязоха с аргументи против решението на съда, което ограничава конституционно гарантираните права на парламента и на легитимно избрани представители да заемат своята длъжност. Според съдиите в това свое решение КС отива твърде далеч, обясни Марини.

Зоран Миланович дава изявление пред медиите  Снимка: БТА

Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта, подчерта журналистът в предаването "Събота 150".

Тя разказа за снимка, публикувана от президента Зоран Миланович, на която председателят на Конституционния съд е в компанията на видни членове на ХДЗ, включително министри, което цели да покаже, че председателят на КС не е независим и че КС на практика е една от превзетите по време на управлението на ХДЗ институции. От друга страна вървят обвинения, че Миланович е търсил помощ от Виктор Орбан за изборите.

"Какво ще стане сега, е загадка."

Президентът ще даде достатъчно време на парламента да се конституира и да се структурират мнозинства, заяви журналистът.

"Ще зависи от това как ще вървят преговорите за коалиране. Не може да се предвиди. Има доста разногласия. Доста тежко ще се стигне до събирането на 76 гласа."

Ако бъде възложено на Зоран Миланович да състави правителство, той най-вероятно ще подаде оставка от сегашния си пост. Но в тази ситуация Конституционният съд би могъл да анулира изборите, очерта възможен вариант за развитие на ситуацията Аделина Марини.

"Така че, дори социалдемократите успеят за съберат 76, ако премиер е Миланович, големият въпрос е дали КС ще изпълни своята "заплаха". Миланович е готов да стигне до края."

Снимка: БТА

"Залогът на тези избори беше много висок" – така тя вижда причините за безпрецедентно високата избирателна активност на парламентарните избори в Хърватия. Според нея под ръководството на Андрей Пленкович управляващата партия е затънала в "неизброими скандали за корупция на високо ниво и злоупотреба с власт".

"Тези избори бяха на практика за това дали Хърватия ще продължи в посока на орбанизация, още повече да затъва в антилиберализъм и рушене на правовата държава, или този процес ще бъде преустановен и ще се тръгне по нов път. Това е обяснението защо толкова много хора излязоха да гласуват."

Зоран Миланович е противоречива политическа фигура. Той има сериозни аргументи против подкрепата за Украйна, има и антилиберални възгледи, което е отблъснало много либерално и проевропейски настроени гласоподаватели, считащи го за неприемлива фигура, каза още Аделина Марини.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09