Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович.
ХДЗ на Пленкович получава едва 61 от общо 151 места в хърватския парламент, което е доста под половината, а Миланович – най-популярният политик към момента, не успя да помогне на коалицията на социалдемократите да надделее и тя ще разполага с 42 места. Изборите се проведоха при 62% избирателна активност.
Хърватският Конституционен съд постанови на извънредно заседание, че Зоран Миланович не може да бъде премиер, защото е неглижирал решение на същия съд още преди вота – да подаде оставка. Според съдиите той не може да бъде премиер дори ако сега подаде оставка.
Трима съдии от Конституционния съд излязоха с аргументи против решението на съда, което ограничава конституционно гарантираните права на парламента и на легитимно избрани представители да заемат своята длъжност. Според съдиите в това свое решение КС отива твърде далеч, обясни Марини.
Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта, подчерта журналистът в предаването "Събота 150".
Тя разказа за снимка, публикувана от президента Зоран Миланович, на която председателят на Конституционния съд е в компанията на видни членове на ХДЗ, включително министри, което цели да покаже, че председателят на КС не е независим и че КС на практика е една от превзетите по време на управлението на ХДЗ институции. От друга страна вървят обвинения, че Миланович е търсил помощ от Виктор Орбан за изборите.
"Какво ще стане сега, е загадка."
Президентът ще даде достатъчно време на парламента да се конституира и да се структурират мнозинства, заяви журналистът.
"Ще зависи от това как ще вървят преговорите за коалиране. Не може да се предвиди. Има доста разногласия. Доста тежко ще се стигне до събирането на 76 гласа."
Ако бъде възложено на Зоран Миланович да състави правителство, той най-вероятно ще подаде оставка от сегашния си пост. Но в тази ситуация Конституционният съд би могъл да анулира изборите, очерта възможен вариант за развитие на ситуацията Аделина Марини.
"Така че, дори социалдемократите успеят за съберат 76, ако премиер е Миланович, големият въпрос е дали КС ще изпълни своята "заплаха". Миланович е готов да стигне до края."
"Залогът на тези избори беше много висок" – така тя вижда причините за безпрецедентно високата избирателна активност на парламентарните избори в Хърватия. Според нея под ръководството на Андрей Пленкович управляващата партия е затънала в "неизброими скандали за корупция на високо ниво и злоупотреба с власт".
"Тези избори бяха на практика за това дали Хърватия ще продължи в посока на орбанизация, още повече да затъва в антилиберализъм и рушене на правовата държава, или този процес ще бъде преустановен и ще се тръгне по нов път. Това е обяснението защо толкова много хора излязоха да гласуват."
Зоран Миланович е противоречива политическа фигура. Той има сериозни аргументи против подкрепата за Украйна, има и антилиберални възгледи, което е отблъснало много либерално и проевропейски настроени гласоподаватели, считащи го за неприемлива фигура, каза още Аделина Марини.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..