Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд може да анулира парламентарните избори

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

"Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта"

| Интервю
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хърватия навлиза в конституционна криза.

Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович.

ХДЗ на Пленкович получава едва 61 от общо 151 места в хърватския парламент, което е доста под половината, а Миланович – най-популярният политик към момента, не успя да помогне на коалицията на социалдемократите да надделее и тя ще разполага с 42 места. Изборите се проведоха при 62% избирателна активност.

Хърватският Конституционен съд постанови на извънредно заседание, че Зоран Миланович не може да бъде премиер, защото е неглижирал решение на същия съд още преди вота – да подаде оставка. Според съдиите той не може да бъде премиер дори ако сега подаде оставка.

Трима съдии от Конституционния съд излязоха с аргументи против решението на съда, което ограничава конституционно гарантираните права на парламента и на легитимно избрани представители да заемат своята длъжност. Според съдиите в това свое решение КС отива твърде далеч, обясни Марини.

Зоран Миланович дава изявление пред медиите  Снимка: БТА

Всичко ще зависи от това кой политически лагер ще успее да събере 76 гласа. Борбата е изключително люта, подчерта журналистът в предаването "Събота 150".

Тя разказа за снимка, публикувана от президента Зоран Миланович, на която председателят на Конституционния съд е в компанията на видни членове на ХДЗ, включително министри, което цели да покаже, че председателят на КС не е независим и че КС на практика е една от превзетите по време на управлението на ХДЗ институции. От друга страна вървят обвинения, че Миланович е търсил помощ от Виктор Орбан за изборите.

"Какво ще стане сега, е загадка."

Президентът ще даде достатъчно време на парламента да се конституира и да се структурират мнозинства, заяви журналистът.

"Ще зависи от това как ще вървят преговорите за коалиране. Не може да се предвиди. Има доста разногласия. Доста тежко ще се стигне до събирането на 76 гласа."

Ако бъде възложено на Зоран Миланович да състави правителство, той най-вероятно ще подаде оставка от сегашния си пост. Но в тази ситуация Конституционният съд би могъл да анулира изборите, очерта възможен вариант за развитие на ситуацията Аделина Марини.

"Така че, дори социалдемократите успеят за съберат 76, ако премиер е Миланович, големият въпрос е дали КС ще изпълни своята "заплаха". Миланович е готов да стигне до края."

Снимка: БТА

"Залогът на тези избори беше много висок" – така тя вижда причините за безпрецедентно високата избирателна активност на парламентарните избори в Хърватия. Според нея под ръководството на Андрей Пленкович управляващата партия е затънала в "неизброими скандали за корупция на високо ниво и злоупотреба с власт".

"Тези избори бяха на практика за това дали Хърватия ще продължи в посока на орбанизация, още повече да затъва в антилиберализъм и рушене на правовата държава, или този процес ще бъде преустановен и ще се тръгне по нов път. Това е обяснението защо толкова много хора излязоха да гласуват."

Зоран Миланович е противоречива политическа фигура. Той има сериозни аргументи против подкрепата за Украйна, има и антилиберални възгледи, което е отблъснало много либерално и проевропейски настроени гласоподаватели, считащи го за неприемлива фигура, каза още Аделина Марини.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16