Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през март: поредицата „Природните резервати в България”

25 март
Резервати по Дунав в природен парк „Персина”
Лиани, дива лоза и къпина са преплетени като в джунгла в гъстите гори на резерватите „Милка” и „Китка”. Над тях кръжат морски орли и прекрасните синявици - толкова сини, че се сливат с небесната синева.
Двата резервата са в архипелага от острови по река Дунав, а най-големият от тях е остров „Персина” или известен още като остров Белене в природен парк „Персина”.

18 март
По Виа Понтика в Атанасовското езеро
Най-безстрашният гмурец сред птиците - корморанът достига четиридесет метра дълбочина, когато ловува; най-малкият бозайник на Земята - етруската земеровка тежи само два грама, а майката кърми децата си двайсет дни; червеният ангъч е най-добрият приемен родител в нашия свят...
Тези и още стотици защитени видове, представители на дивата фауна и флора, обитават Атанасовското езеро край Бургас. Езерото е също така солница и се намира под морското равнище. То е част от влажните зони, над които минава един от главните въздушни коридори на мигриращите птици - Виа Понтика. Чуйте с Елена Кортел тръбния зов на жеравите, шума на крилете от висините...

11 март
Бистришко и Торфено бранище
Малко столици по света могат да се похвалят с уникални видове растения и животни в близост до тях. София е в подножието на един от най-красивите и най-старите природни паркове в страната - Природен парк Витоша. Резерватите Бистришко и Торфено бранище опазват на територията на парка неповторимото витошко лале, петровия кръст, росянката, хилядолетни мъхове, стари смърчови гори, диви животни и птици.

4 март
Резерватът „Парангалица” в националния парк „Рила”
В международната година на биоразнообразието представяме дивата природа на България в защитени територии - резервати и национални паркове. Те пазят уникална флора, фауна и други природни ценности с голямо значение.
В резервата „Парангалица” в националния парк „Рила” са едни от най-старите смърчови гори в Европа, тук е най-високото дърво на Балканите, има характерни цветя, треви, животни и птици.

четвъртък, от 16.00 часа

По публикацията работи: Eлена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28
Диляна Денева

Как да осигурим среда, в която всеки да бъде включен

Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..

обновено на 01.05.25 в 10:28

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00