Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване до Антарктида

Снимка: Симеон Идакиев
През 1775 година капитан Джеймс Кук дава следното неутешително определение на Антарктида: „Ужасяваща и дива земя, лишена от топлината на слънчевите лъчи, обречена на вечен студ и напълно безполезна за хората.” Дали е така? Предлагаме ви пътешествие до Антарктида с проф. Христо Пимпирев, участвал във всичките 17 български научни експедиции в Антарктида (1993 - 2008), прекарал там повече от 8 години.
Проф. Христо Пимпирев е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалности геология и палеонтология, основател и директор на Българския антарктически институт, представител на Република България в EPB (Европейския полярен борд) от 2001 година, вицепрезидент на COMNAP (Съвет на ръководителите на национални антарктически програми) от 2006 г. Изнасял е лекции в университетите в Богота, Мюнхен и Потсдам, Сеул, Сантяго, Мадрид и Торонто. Автор е на повече от 60 публикации в наши и чуждестранни научни списания, 4 книги и 6 документални филма.
Истории на знаменити експедиции и невероятни приключения от Антарктида, хроника на българските експедиции и проучвания там заедно с непорсредствените впечатления на Христо Пимпирев - в „Един мъж, един микрофон” със Симеон Идакиев.
„България ще трябва да подари на чуждестранни партньори базата си на Антарктида, ако не получи уверение какво ще бъде финансирането на следващата българска антарктическа експедиция”, каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Христо Пимпирев само преди седмица.

неделя, 7 август, от 18.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10