Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване до Антарктида

Снимка: Симеон Идакиев
През 1775 година капитан Джеймс Кук дава следното неутешително определение на Антарктида: „Ужасяваща и дива земя, лишена от топлината на слънчевите лъчи, обречена на вечен студ и напълно безполезна за хората.” Дали е така? Предлагаме ви пътешествие до Антарктида с проф. Христо Пимпирев, участвал във всичките 17 български научни експедиции в Антарктида (1993 - 2008), прекарал там повече от 8 години.
Проф. Христо Пимпирев е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалности геология и палеонтология, основател и директор на Българския антарктически институт, представител на Република България в EPB (Европейския полярен борд) от 2001 година, вицепрезидент на COMNAP (Съвет на ръководителите на национални антарктически програми) от 2006 г. Изнасял е лекции в университетите в Богота, Мюнхен и Потсдам, Сеул, Сантяго, Мадрид и Торонто. Автор е на повече от 60 публикации в наши и чуждестранни научни списания, 4 книги и 6 документални филма.
Истории на знаменити експедиции и невероятни приключения от Антарктида, хроника на българските експедиции и проучвания там заедно с непорсредствените впечатления на Христо Пимпирев - в „Един мъж, един микрофон” със Симеон Идакиев.
„България ще трябва да подари на чуждестранни партньори базата си на Антарктида, ако не получи уверение какво ще бъде финансирането на следващата българска антарктическа експедиция”, каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Христо Пимпирев само преди седмица.

неделя, 7 август, от 18.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05