В най-древния паметник на индийската медицина „Книга за живота” и в законите на Ману е посочено, че човешкият живот може да се продължи до 500 и повече години с помощта на еликсири и диети, основна съставка в които е медът. Той е преди всичко общоукрепващо средство, затова от хилядолетия е препоръчван на деца и възрастни. Освен ценна храна, той може да бъде и мощно естествено лекарствено средство, заедно с останалите пчелни продукти - прополис, пчелен прашец, пчелно млечице и пчелна отрова. Малко са противопоказанията за прилагане на пчелните продукти като лекарства. Болести на храносмилателната, дихателната, отделителната, нервната, опорно-двигателната система; гнойни рани и кожни заболявания могат да бъдат успешно лекувани с тях. В Месопотамия, Северна Америка, Египет и Китай пчелните продукти са използвани още от древността с лечебни цели. Най-висока степен на развитие древната медицина достига в Гърция и Рим. Медицинската терминология от лечебните школи в древна Гърция се използва и сега. Школата на остров Кос се слави с Хипократ, който обръща внимание в съчиненията си върху тонизиращия ефект на меда при много болести. Аристотел, наричан с основание „слънце на древното пчеларство”, вярва, че медът притежава особени свойства, които влияят изключително благоприятно на човешкия организъм.
Науката за лечение с пчелни продукти - апитерапията - препоръчва преди всичко редовната им употреба, а при необходимост от лекарска намеса се справя доста успешно и с упорити болести.
Слушайте в последното издание от поредицата разказите на доктор Евгени Петков за апитерапията, на Стоянка Петкова - за стари български рецепти, които лекуват и разкрасяват, благодарение на мазила от прополис, восък и билки.
28 август
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg