Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епопеята Антарктида

Снимка: Симеон Идакиев

С това предаване ще се отправим на далечно пътешествие - чак до Антарктида. Ще сторим това не сами, а с помощта на професор Христо Пимпирев, дългогодишен ръководител на българските експедиции към ледения континент, когото записах.             
На 10 декември (в понеделник) за нашата база в Антарктида замина втората група български учени. Затова реших да посветя това предаване именно на тази тема.                              
Антарктида е кухнята на времето не само в южното полукълбо, но оказва влияние върху циркулацията на въздуха по цялата планета. Скорости на вятъра над 200 километра в час не са рядкост, а разрушителни урагани и виелици се редуват през няколко дни. И още - с много „най”: най-суровата област на земята, най-студеният, най-чистият, най-ветровитият, най-сухият и все още най-неизученият континент над 98 процента от който са покрити с лед. Вероятно затова още през 1775 година капитан Джеймс Кук му дава следното неутешително определение: „Ужасяваща и дива земя, лишена от топлината на слънчевите лъчи, обречена на вечен студ и напълно безполезна за хората.” Но дали наистина е така.

неделя, 16 декември                              

По публикацията работи: Симеон Идакиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55