Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перестройката или Изтласканото въодушевление

БНР Новини




1985, 15 октомври – на Пленум на ЦК на КПСС генералният секретар на партията, прясно избрания Михаил Горбачов (за когото се чу, миналата седмица, че е влязъл в болница) произнася реч, в която излага своите плановe за реформи в икономическата сфера. Реч, която условно може да приемем като начална дата на „перестройката“ – дума, която в средата и края на 80-те години на ХХ век беше в устата на целия свят, а днес е потънала в забвение. Изтласната почти както бива изтласкано Едиповото желание, както твърди д-р Фройд.
Между другото, думата „перестройка“ заедно с думата „спутник“ са единствените две руски думи, обявявани за Дума на годината, в каквато, прочее, за 2013 г. се превърна думата „селфи“. Следователно цялата планета е мълвяла „перестройка, перестройка“, докато днес за нея нищо и никакво – мълчание, тъма и тишина. Можем на тази база да твърдим, че вероятно тя крие някаква срамна тайна, човечеството май се срамува от нея, поради това не иска да си я спомня. Хеле пък в България, където тя като че ли минава и за мръсна дума.
Та именно тази тишина ще се опитаме да разбием с предаването „Премълчаната история“ на 15 октомври 2014 г., сряда от 15.30 часа, по програма „Христо Ботев“ заедно с анализатора на преддемократичните, демократичните и следдемократичните процеси в България Тихомир Безлов, и социологът и изследовател на същата проблематика доц. Иво Христов от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Да разберем защо гласността подминава перестройката, макар двете да са неразлъчно свързани в главите ни.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук

15 октомври




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15