Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните истини за Ботевата чета

| обновено на 08.04.15 в 16:37 БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Предаването „Премълчаната история” от 14 януари беше посветено на премълчаните обстоятелства около убийството на Христо Ботев. Дали това заговор от страна на обкръжението му, на гузните съвести, виновни за провала на мисията, с която е натоварена четата, дали е самоубийство, както смята поетът Стефан Цанев, или е в резултат на черкезки „снайперист”, приложил познатата в Кавказ тактиката – главатарят на противника да бъде издебнат и застрелян от далечно разстояние, след което разбиването на войската му не е проблем.
В предаването гостуваха двама души, които са свързани по свой начин с делото и съдбата на българския Христос.
• Илия Луканов е изследовател на Ботев и неговата чета и е събрал сериозните си документални проучвания в три последователни издания „В търсене на истината за гибелта та Ботев” (2011), „Премълчаните истина за Ботевата чета” (2012) и „Без прошка и без давност” (2013). Авторът разглежда изначалната предпоставеност, възпрепятстваща повече от столетие разплитането на едно, според него, „съдбоносно историческо престъпление”, както и неизяснените отговорности на определени лица, общности и институции.
• Другият гост беше писателят Васил Пекунов, чиито роман „Визитация” е посветен изцяло на „завръщането” на Войводата у нас, в днешно време, за да види отблизо родината си, вече десетилетия след като е свободна и независима република.
Участваха още:
• писателката Неда Антонова, чиято радиопиеса „Щурчето” неотдавна бе излъчена по БНР. Монодрамата й е изцяло посветена на последните трагични часове на поета;
• и един сигурен опонент на тезата, че Ботев е убит от своите, това е историкът проф. Пламен Павлов, който като учен не приема хипотезите, а само съществуващите факти. Проблемът е, че и фактите понякога могат да бъдат фалшифицирани, както, например, комунистическото „Символ верую” приписвано на Христо Ботев, а по-късно това авторство бе напълно опровергано и то по убедителен начин.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05