Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия "Конният спорт в България": Кавалерия и спорт

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Създаването на кавалерията като род войска в българската армия след Санстефанския мирен договор изисква както целенасочена селекция в коневъдството, така и специално обучение на войниците и офицерите в ездови умения. В началото са усилените, разнообразни упражнения на коне в манежа и на полето, следвани от продължителни преходи за каляване на издръжливостта на конете и на кавалеристите. „Прегледите на кавалерийските части придобиват все повече характер на спортна надпревара – пишат Стоян Гетов и Лазар Даков в своята книга „Коне, конница, конен спорт“. У мнозина офицери те изострят амбицията за постигане на по-високи, чисто спортни резултати.“
Така офицерският състав на българската кавалерия разпалва онзи дух, който повече от век допринася за развитието на конния спорт в България. А на първите състезатели в най-престижните международни спортни състезания донася завидни награди и почести. „Защото са безкрайно влюбени и предани на конния спорт!“ Тази оценка на Стоян Гетов и Лазар Даков е за всички офицери кавалеристи. В невероятно тежки условия и оскъдица те пак показват висок дух и класа още през двайсетте години на миналия век. Начело на плеядата майстори в конния спорт на България е генерал Владимир Стойчев, удостоен с най-високата и почетна титла в конния спорт „Маестро на ездата“ за победите си в най-тежката и най-красивата дисциплина обездка.
За началото на българския конен спорт, най-изявените ездачи, дисциплините и състезанията разказват генералният секретар на Българската федерация по конен спорт Теодор Шейтанов, състезателят от близкото минало и ветеринарен лекар Крум Рашков, зооинженерът Борислав Стефанов и бившият състезател Лазар Даков.




19 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05