Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българския национализъм

БНР Новини
Опитваме се да повдигнем желязната завеса пред т.н профашистки организации. Става дума за Съюза на Българските национални легиони (СБНЛ), „Бранник“, „Ратник“, Всебългарския съюз „Отец Паисий”. Кои от тях властта поощрява и финансира, защо легионерите се бият с бранниците – имат много запазени документи за тези разпри. Кои са били са техните основатели, лидери и идеолози, каква са идейните им разлики, кои от тях са с антисемитски настроения.
Какво знаем или не знаем за кръгът „Млада България”, за сп. „Нация и политика“, за сп. „Мощ”, което излиза в Пловдив или за „Списание за фашистка мисъл”.
На тези и други въпроси отговоря един от вещите познавачи на този период от българската история – Николай Поппетров. Той е специалист в Института за исторически изследвания на БАН. Има над 30 студии на тема фашизъм и авторитарни режими в периода 1918 – 1944 г., част от които са публикувани в Германия. Автор на книгата „Фашизмът в България: развитие и прояви“. И е съставител на сборника: „Ние идем. Социално – наляво, национализмът – напред. Програмни и организационни документи на български авторитаристки националистически формации“.
В разговора ще включим и акад. проф. Григор Велев, който познава дейността на тези младежки организации и ще направи паралел с ролята на Димитровския комунистически младежки съюз, за националния принос и националните щети на едните и другите.
Гост в студиото е и Никола Алтънков. Той е доктор по история от Калифорнийския университет в Санта Барбара и професор в същия, магистър на изкуствата от Института за чужди науки в Монтерей. Член на Академията за политически науки в Ню Йоркот 1984 г. и на почетното социологическо общество „Делта Тау Капа“ от 1975 година.Роден е в София на 17 август 1932 година. Завършва английска филология в Софийския държавен университет „Климент Охридски“ и история в Калифорния, САЩ. Преподава в американски висши училища, работи в научни институти в САЩ. Автор е на трудове по история, политология, социология и икономика. Има над 200 публикации. В България завършва и издава книгите, „Нарекоха ги фашисти“, „Светците ги съдят“ и „Кой победи“, „България малък тигър“, „Икономика на благоденствието“.Бил е политически емигрант през периода 1965-1995 г. Лидер е на организациите Български национален фронт (в изгнание) и на Български демократичен форум (в България), а през 1995 година, основава Български национален фронт (БНФ) в България.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05