Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българската гора”: Стопанисване на горите

БНР Новини
На територията на Национален парк „Централен Балкан” се намира най-обширния за Европа защитен масив от стари букови гори - някои от тях са на възраст над 250 години.
Снимка: БГНЕС

Короните на дърветата са техните лаборатории - колкото по-големи и добре осветени са те, толкова по-добре се развиват дърветата, толкова по-красива и жизнена е гората. Съответно и кореновата система е добре оформена и здрава. Всяка коренова система съответства на големината на короната на дървото. За да могат най-красивите дъбови екземпляри и гори да достигат зашеметяващата възраст от 800 години или буковите да доживяват до около 500 години, е необходима планирана, системна лесовъдска работа - много, много години наред. Големи периоди, цели епохи от историята на човечеството минават, докато поколения лесовъди оформят зеления храм на планетата ни. Той е и въздух, и вода, и живот за стотици видове, защита и спасение от пороите, място за отдих, суровина за икономиката и за бита, красота, извор на вдъхновение за творците на изкуството. Цялата тази благодат не би била възможна без майсторската намеса на лесовъдите. Тяхната дейност далеч не е свързана единствено със залесяването - жизнената и красива гора и потребностите на хората изискват лесовъдите да прилагат наред с останалите практики и различни видове сечи. Развитието на горите не е възможно без тях. Всички те са подчинени на конкретни задачи, чиято крайна цел е устойчивото развитие на горите и на горския сектор като цяло.  

За стопанските дейности в горите на България разказват: доцент Георги Костов, инженер-лесовъдът Ценко Ценов, професор Иван Палигоров и ветеранът-лесовъдът Богдан Богданов.

22 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25