Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият изобретател Христо Колев ще стане първият български киборг

БНР Новини
Снимка: личен архив

Христо Колев ще си имплантира чип по примера на известния учен д-р Кевин Уоруик.
28 годишният Христо Колев спечели наскоро престижната награда на фондация „Еврика“ за изобретението „Метод за отлагане на високоориентирани филми от полианилин“, което той разработва с екип в експериментална лаборатория във Франция. Христо се дипломира като магистър в СУ „Св. Кл. Охридски“, специалност „Медицинска химия“ като същевременно се интересува от биокоординационна и биоаналитична химия, биосензори и органични полупроводници. Като студент печели през 2010 Националния конкурс „Лаборатория за слава FameLab“ – един от най-големите в света конкурси за комуникация на науката, което го отвежда на Международния конкурс FameLab в Челтън, Англия и го прави един от домакините на Първия софийски фестивал на науката през 2011 г.
Христо Колев е популярен комуникатор на науката с редовни участия в радиото, телевизията и на сцена. Той приема сериозно мисията да направи науката част от българската поп-култура и да промени визията на научноизследователската работа пред ненаучната аудитория. Използвайки артистичния псевдоним Christobel, Христо прави иновативно концептуално изкуство и дизайн, които е показвал на Софийския архитектурен салон и на Water Tower Art Fest, както и на дизайнерски изложби.
Доказателство за научния талант, голямото трудолюбие и постоянство на Христо Колев са спечелените от него престижни награди и стипендии, като: награда „Алма Матер“ – 2010 г. и 2011 г.; именна стипендия „Акад. Ростислав Каишев“ за постижения в областта на химията и химичните технологии на Фондация „Еврика“; награди от катедра „Неорганична химия“ на СУ „Св. Кл. Охридски“ – 2007 и 2009 г.; вписване в почетната книга на гр. Габрово – 2005 г.
В момента Христо работи като сайт мениджър в компания за клинични изследвания, тъй като е разочарован от отношението, работата и заплащането на научния работник.
Съвсем скоро Христо Колев ще си имплантира чип в тялото и така ще стане първият български киборг. Христо е вдъхновен от известния британски учен д-р Кевин Уоруик, който още през 1998 година си имплантира силиконов чип в ръката, а по-късно повтори това през 2002 г. Така д-р Кевин Уоруик се превърна в първият човек-киборг в света. Чуйте къде точно Христо ще си имплантира чип и защо.
Повече за д-р Уоруик и експериментите „Киборг 1“ и „Киборг 2“ можете да научите тук






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03