За Палмира напоследък се говори много. За жалост, обикновено в контекста на продължаващи военни действия и на варварски разрушения на хилядолетни старини. Преди броени дни от там дойде и добрата новина - че градът, наричан музей на открито най-накрая е освободен от джихадистите от Ислямска държава и културно-историческите ценности в него могат да се считат за спасени. Поне тези от тях, които все още съществуват... А за другите надежда може би има, ако съдим по изказванията на водещи световни археолози.
Истинската история на Палмира обаче е нещо много по-мащабно и значимо. Тя започва да става видима след разпадането на империята на Александър Велики, когато влиза в пределите на царството на селевкидите. По това време името на града е Тадмор - наименование, което се запазва до 63 г. пр. Хр., когато се създава римската провинция Сирия и на историческата сцена се появява градът на палмите – Палмира. Как се случва така, че един обикновен оазис, щастливо оказал се част от древния път на коприната, успява да се превърне в империя, включваща териториите на Сирия, Палестина и Египет? Каква е ролята на „царицата-войн” Зенобия в това огромно израстване? И как един малък народ успява да отстои себе си въпреки огромния натиск на две могъщи империи? - чуйте разказа на ръководителя на департамента по археология в НБУ Боян Думанов за истинската история на Палмира и за настоящето на „перлата на пустинята”.
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg