Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаният Бенковски

БНР Новини
Паметникът на Георги Бенковски в Копривщица
Снимка: Благой Анев
Преди 140 години на 25 май 1876 година край с. Рибарица, Тетевенско, Георги Бенковски намира най-сетне покой за буйната си и горда натура. Какво знаем за този знаменит българин? Ето накратко какво: Георги Бенковски (истинското му име е Гаврил Груев Хлътев) е роден около 1843 г. в Копривщица. След смъртта на баща си, още в ранна младежка възраст става абаджия и терзия, за да се изхранва и търгува и пътува в различни краища на Анадола. Член е на Гюргевския революционен комитет. Заедно с Панайот Волов е избран за апостол на 4-ти революционен окръг. Благодарение на своята смелост, решителност и понякога самонадеяност той измества Волов като водач на въстанието. Оглавява Хвърковатата чета, с която обикаля целия район, мобилизира и мотивира много от скочилите срещу тирана въстаници и тя играе централна роля във военните действия. След жестокото потушаване на въстанието Бенковски с няколко революционери се оттегля в Стара планина. След 10 дни мъчително скитане групата е предадена на турската власт, която организира засада на река Костина, близо до село Рибарица, Тетевенско. Там Бенковски е убит на място.
Какво не знаем за Бесния войвода, за Бенковски извън учебниците, извън щампите, внушени ни през епохата на тоталитарния демократически централизъм, кой е живият, грешният, радикалният красавец, дендито и суетникът, кой е този образ невъзможен в нашата премълчана история?
За да научим повече за героя Бенковски, за неговите качества, недостатъци и особености разговаряме в студиото с проф. д-р Цветана Кьосева и писателката Галина Златарева, академик на Българската академия на науките и изкуството.

Проф. д-р Цветана Кьосева
е историк, зам.-директор на Националния исторически музей и специалист по нова и най-нова история на България. Тя е хоноруван преподавател по музеология в Нов български университет и в СУ „Св. Кл. Охридски". Автор е редица монографии, на над 200 научни статии и на 9 книги, свързани с Третото българско царство и музеологията. Сред нейните най-популярни трудове е „Първите дами на царска България”. „Красивите лица на терора”, „Тайните на политиците“. Член е на ИКОМ – Международната организация на музеите, и на Българския национален комитет на ИКОМ.

Галина Златарева
е журналистка, писателка, поетеса. Създател и главен редактор на издателство „Златното пате” – от 1989 до момента. Завършила е Българска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. За възрастни е написала историческия роман „Медальонът“ – 2010 г., посветен на безподобният Бенсовски, а за деца има над 40 заглавия, повечето от тях многократно преиздавани. Детските книги, преведени на чужди езици през последните 15 години я правят най-издаваната напоследък българска писателка и поетеса за деца на чужди езици: На руски, полски, украински, белоруски, сръбски, румънски, чешки, словашки, турски, френски (за Канада), испански (за Латинска Америка). Има много произведения, включени в популярни и постоянно преиздаваните сборници. Има редица награди, между които и Националната литературна награда „Константин Константинов“ и тази на Министерство на културата и община Сливен.
В момента активно работи в авторския екип на издателство „Златното пате“ и „Издателство Питагор“ по създаването на нови учебници за първокласниците, които евентуално да бъдат одобрени от МОН за догодина; и по учебника „История и цивилизация“ за 5-и клас, предназначен за 2016 - 2017 учебна година.





Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05