Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на застрашения ни език

БНР Новини
Карта на диалектната делитба на българския език на Института за български език
Снимка: ibl.bas.bg

Езикът ни е по-застрашен в родината, не в чужбина – това твърди д-р Ана Кочева. Тя е завършила немска гимназия и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Работи в Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език (ИБЕ) при БАН. Специализирала е многократно в Австрия и Германия с Хумболтова стипендия. Автор на монографии, студии и статии по диалектология, социолингвистика и старобългарски език.
Напук на всички апокалиптични прогнози за изчезването ни като нация д-р Кочева твърди, че 15 милиона по света говорят български.
В предаването изследователката ще сподели как е стигнала до този извод, откъде се намериха толкова много българоезични съвременници, има ли разлика между българи и българоезични емигранти/имигранти.
Д-р Кочева създаде карта на българоезичните общности, която е продължение на предходната карта на диалектната делитба на българския език, издадена от БАН през 2014 г., която я познаваме и като „говореща” родните диалекти. Авторката твърди, че от Освобождението сме били около 5 милиона, през социализма сме стигнали близо 9 милиона, а сега – когато сме останали между 6 и 7 милиона, около 3 милиона българи са разпръснати в други държави.
Кои са тези държави, какъв е броя на българоезичните „гърци” и „македонци”, след като в тези страни положението на хората с българско самосзънание е меко казано деликатно. Какво премълчаваме за тяхното реално положение, има ли промени през първите 15 години на XXI век, какви процеси вървят при съседите ни, където живеят нашите сънародници?
В разговора по телефона се включиха и проф.д-р Пламен Павлов, академик при БАНИ, както и българи от Скопие и Солун.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05