Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е „Стършел“ свършил, несвършил и пропуснал за своите 70 години съществуване

БНР Новини
Вестник „Стършел“ е уникално за българския периодичен печат явление – има периоди, в които изданието се радва на небивала популярност, абонирането за него става по списък и с привилегии, дори връзки трябва да се активират, за да го сториш. В годините на т.нар. „социалистическо строителство“ той в някаква степен беше онова издание, официално натоварено да се противопоставя на неуредиците, колкото и те да се признаваха с половин уста. Теорията за „малката“ и „голямата“ правда намираше активно превъплъщение на неговите страници, активно превъплъщение обаче намираха там и плахите гласове, склонни да откриват в системата по-фундаментални изкривявания.
Забележителното е също така, че „Стършел“ след промените, станали на 10 ноември 1989 г., продължи да бъде онова печатно издание, което запази своя характер и публика включително в неблагоприятните ситуации на кризи, фалити, разорявания и обеднявания. С важно обстоятелство – без да променя своя характер на истински „Стършел“, тоест бодящ очите на властта, не спестяващ и зулумите, които върши, и глупостите, които прави. Донякъде може да назовем вестника като проявление на перманентната опозиция, той е наистина опозиция на всяка власт, за разлика от достатъчно на брой други медии, които гръмко гърмят, че са опозиция, но под сурдинка поддакват както на властта, така и на корпоративния интерес.

В този смисъл да говорим за „Стършел“ в исторически план означава да говорим за българските несъгласия, съпротиви, дисидентства, измъквания из-под опеката на властта, избягването от репресивните ѝ проявления с елегантни и умовъздействащи флангови маньоври. Та тъкмо на този български опозиционен дух, въплътен на страниците на в. „Стършел“ ще бъде посветено поредното издание на предаването „Премълчаната история“ на програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио.

За това какво е бил вестникът някога и по-различно ли е сега разговаряме с главния редактор Михаил Вешим, с журналиста от вестника Румен Белчев и с доц. Наталия Христова от Нов български университет – изследовател на взаимоотношенията власт – култура в годините на тоталитаризма в България.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05
проф. Пенка Петрова

Проф. Пенка Петрова: Институтът по микробиология разработва ново биогориво

Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...

публикувано на 11.07.25 в 15:00
Национален музей на образованието

Националният музей на образованието в Габрово с лятна програма за децата

За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..

публикувано на 11.07.25 в 12:20

Ученически проект за детска болница в Газа

Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..

публикувано на 10.07.25 в 09:50

Иво Орешков: Наркотиците не са самата болест, те са симптом на болестта

Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време никога не се е изкушавал да посегне отново, смята го за чудо! Помага на зависими да намерят пътя към светлината. От 16 години всеки четвъртък вечер на улица "Веслец" 26 в София от 19 часа се..

публикувано на 10.07.25 в 08:25