Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 1 октомври: Александър

Бюст на Александър III Македонски
Думата на деня е Александър, защото на 1 октомври 331 г. пр. Хр., хегемонът на Елада и фараон на Египет Александър III Македонски, става наистина „Велики“ като в битката при Гавгамела размазва императора на Персия Дарий (също III-ти) и по този начин прави целия познат свят безалтернативен… Или му оставя една алтернатива, своята, като му налага една култура, елинската. Извод №1: какъв си, зависи от културата, а не от етноса ти. Етнически Александър принадлежи към общността деликатно наричана от проф. Александър Фол „трако-македонска“. Културно обаче той е – почти – грък. И не просто грък, а ученик в реалния, физически смисъл, на самия Аристотел, който спокойно би могъл да бъде наречен баща на европейската мисловна традиция…
Гост в студиото е режисьорът Веселин Димов („Любовният живот на съвременните роботи“, „Балсамирана с любов“, „Дон Жуан или Любовта към геометрията“), председател на Асоциацията за свободен театър, с когото разговаряме за независимата сцена и проекта за Център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“.
Всякакви събития от 1 октомври – от появата на таблоида The News of the World до въвеждането на първото съвременно законно еднополово съжителство в Дания, както и личности – от Марсилио Фичино до Филип Ноаре, са обект на нашите „Бележки върху календара“. За музиката отговарят Джованоти, „Франц Фердинанд“, „Дъ Либъртайнс“ и Яни.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15

Петя Кокудева и 19 вълнуващи истории на деца бежанци

Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..

публикувано на 27.11.24 в 10:11

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15