Пещерите са сред най-старите природни формирования на Земята, използвани още от първите хора като убежища, жилища, а по-късно и като светилища. По данни от книгата „Пещери и спелеология в България“, първите сведени за пещери в нашата страна датират още от 17-и век и се съдържат в безименното житие на Свети Иван Рилски. До 1878 година у нас и в чужбина са публикувани кратки съобщения за редица български пещери, но те не са придобити в резултат на нарочна проучвателска дейност. 1878 година може да се смята за начало на целенасочените спелеоложки изследвания в България. До 1900 година се публикуват още данни за пещерите в България, като най-впечатляващи са трудовете на Херман и Карел Шкорпил „Изкопаеми богатства, изнамерени в целокупна България“ и „Кражски явления в България“. По-късно започват първите археологически разкопки в пещерите, изследователските и научните експедиции. В България има около 6000 пещери – точният им брой не се знае, тъй като не всичките са изследвани. Едни от най-красивите от тях са и туристически обекти, отворени за посещения. Прекрасен подземен свят, изпъстрен с първични и вторични образувания, създавани милиони години. Природни богатства с разнообразни форми и цветове, убежища за прилепи и други видове, които обитават единствено пещерите или оцеляват благодарение на тях.
Първото радиопътешествие от цикъла „Пещерите на България” е в пещерите „Орлова чука“, „Приказна“ и „Луцифер“ в Североизточна България.
Участници: спелеолозите Александър Попов, Ангел Георгиев, Ивелин Иванов, Филип Маринов, Димитър Танев-Ричко, Латинка Стойчева и Георги Корчев.
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg