Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пещерите на България”: Пещери „Венеца” и „Магура”

БНР Новини
Пещерата „Магура” е една от най-големите в България.
Снимка: БГНЕС

„Драпериите” от оникс в пещера „Венеца” се превръщат в музикални инструменти, когато човек може умело да почуква по тънките им стени. Тогава пещерата се изпълва с музика, която отеква в многобройните ниши и започва приказния си разказ за един друг, невиждан от слънцето, свят. Светът на пещерите. Своеобразната красота на всяка една от тях я прави неповторима. Музика, цветове, екот и неразгадани, понякога магически символи, сред ниши и огромни галерии, където са живели първите хора, а сега прочути музиканти изнасят концерти, енолози могат да представят най-изискани вина от България. Мистичната феерия от ледени кристали и разноцветни калцидни образувания в пещера „Венеца” привлича през цялата година туристи от различни краища на света. Богатството от чудни форми, изваяни от най-талантливия творец - природата, нейното могъщество и фантазия проличават отново и отново в две от най-известните пещери в белоградчишкия край.

В пещера „Магура” има над три хиляди образувания - твърде малко в сравнение с нейните размери. Но затова пък тя съхранява друго безценно богатство за човечеството - рисунки на едни от първите хора на Земята. Точно това културно-историческо наследство, според някои изследователи, е кодът и насоката за развитие на целия човешки род. В пещера „Магура” се намира изрисуваната информация за нашето минало и вероятно за бъдещето ни.

Повече за пещерите разказват Борис Борисов, пещерняк, и Кирил Кирилов - инженер, един от малцината изследователи на рисунките в пещера „Магура”.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28
Диляна Денева

Как да осигурим среда, в която всеки да бъде включен

Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..

обновено на 01.05.25 в 10:28

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00