„Ягодинска” пещера е сред младите пещери в България, на около двеста седемдесет и пет хиляди години, затова образуванията в нея не са внушителни, но са различни на вид. От известните в света двайсет и осем вида пещерни образувания, тук се срещат двайсет и два вида - освен добре известните сталактити, сталагмити и сталактони, намират се още драперии, дендрити, леопардова кожа, синтрови езера... За радост посетителите могат да се наслаждават и на рядко срещаните природни ценности, пещерните перли. „Ягодинска” пещера е в близост до село Ягодина, община Борино в Западните Родопи. Река Буйновска е оформяла нейните тунели и галерии, както и най-дългото ждрело в нашата страна - Буйновското ждрело, с дължина седем километра. А в района има десет пешеходни маршрута с чудни гледки и природни обекти.
Пещерата „Дяволско гърло” е още по-млада от „Ягодинска”. През нея яростно с могъщ рев преминава Триградска река. Входът на пещерата наподобява дяволска глава, а в нейното гърло се излива с грохот огромен водопад от височина четиридесет и два метра. Най-високият подземен водопад на Балканския полуостров. Тук природните стихии са могъщи, страховити, скалните маси вцепеняват с размерите си. Пещера „Дяволско гърло” е пропастна, тя е изпълнена с необясними тайнства - всичко, което попадне в нейния дълбок сифон, изчезва безвъзвратно. Казват, че затова легендата за Евридика и Орфей е възникнала именно тука. А образуванията в скалните масиви страховито „потвърждават” древния мит - с изваяните образи на всеки един от героите в него.
Участници: спелеологът Мичо Солаков и екскурзоводът Антон Симов.
25 януари
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg