Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на домашния олтар и Небесни закрилници на дома ни

| обновено на 17.05.17 в 17:51 БНР Новини
Румен Манов, Мариела Стойкова и Румен Леонидов в студиото на "Премълчаната история"
Снимка: Емил Николов

Поканили сме в предаването един българин, който не се среща във всяко време – това е Румен Манов, юрист по образование, историк и колекционер по призвание, филантроп, издирвач на артефакти, свързани с Паметта на България, автор на три уникални в буквалния смисъл книги. Някои ги наричат алманаси, други албуми, трети каталози, но в случа Манов Снимкаопределението не е най-важно. Защото същественото е непатетична любов към родното, към своеобразното, което ни отличава като нация, като битуване и общуване, общонародният дух чут във високите регистри на духовността.
Още през 1982 година Румен Манов дарява първия експонат от своята колекция на Музея за християнско изкуство към Националната галерия. От тогава до днес той дарява още пет произведения, от които две – „Св. Богородица Живоносен източник“ от 1848 г. дело на Димитър Зограф от Самоков и Сребърната мощехранителница с образите на Св. Неделя и Св. Крал Милутин, от 1861 година заемат ключови места в постоянната експозиция, а други три бяха включени в изложбата „Радостта от молитвата“ (2014 – 2017 г.), представена в залата за временни изложби на музея. Отговорното и професионално отношение към българското иконописно наследство на Румен Манов, намира израз и в предоставянето на произведения от неговата колекция за две представителни изложби в Криптата – „Таксидиотите и възрожденската култура“ (2004 г.) и „Димитър Христов Зограф от Самоков“, посветена на 210 години от рождението на зографа (2007 г.). Неговата колекция, не остава скрита от погледа на изследователите. С любезното му съдействие са публикувани редица икони на зографи от Самоков, Трявна и Света Гора, които попълват неизвестни страници от историята на изкуството, създадено в периода ХVІІІ – ХІХ век.
Поредната инициатива на Румен Манов e изданието "Небесни закрилници на дома”, по което предстои да направи и изложбата, озаглавена „Тебе моля, при Тебе прибягвам...”. В тази колекция са подбрани 105 произведения, обединени от идеята да се потопим в света на нашите предци, да надникнем в пропития им с вяра и християнска смиреност дом, и да се докоснем до най-сакралната му част – домашния олтар.
Да се опитаме да притихнем в ъгъла на опушената от огнището стая и да погледнем към домашната икона, пред която преминава целият живот на семейството – от раждането до смъртта, през молитвата за закрила и прошка.
Гости в студиото на "Премълчаната история" са самият Румен Манов и Мариела Стойкова, изкуствовед, който работи в най-духовната ни национална галерия, известна като Криптата, която ще бъде домакин на уникалната изложба от домашните икони от колекцията на Румен Манов. За първи път музеят ще представи изложба, в която всички експонати са от частна колекция, a луксозния каталог към нея е изцяло финансиран от нейния собственик. 

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05