Американската джаз певица Нанси Уилсън издава повече от седемдесет албума, спечелила е три награди "Грами" и е обявена за „съвършената“ певица на блус, джаз и R&B музика. Но истината е, че джазът е най-силната ѝ страна.
Родена на 20 февруари 1937 г., Нанси Уилсън е първото от общо шест деца, родени от Лилиан Райън и Олден Уилсън в Охайо. Баща ѝ обичал да купува плочи с актуална за времето си музика. Така още от детството си Нанси Уилсън слуша изпълнения на Били Екстийн, Нат Кинг Коул, Дайна Уошингътн и Джими Скот с Биг бенда на Лионел Хамптън.
Като малко дете американката обича да пее в църковни хорове, да имитира певците и да прави домашни сценки в къщата на баба си по време на летните ваканции. На четиригодишна възраст тя вече е знаела, че иска да става певица. На 15 години, докато е била студентка в гимназията, Нанси Уилсън печели конкурс за таланти, спонсориран от местната телевизия. Наградата е да пее в двуседмично телевизионно шоу Skyline Melodies. Това събитие ѝ отваря вратите в музикалната индустрия.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg