Освен че пътешестват на три континента, роклите на Живко Седларски се отличават и с феерични имена: „Дъга в нощта“ ,„Андромеда“, „Полъх“, „Бяла тишина“, „Виенски валс“, „Звездите на Щутгарт“, „Спирална галактика“, „Жената на рибаря“, „Рокля Сирена“ (в три варианта). Има дори „Пенлива рокля“, вдъхновена от искрящия елегантнопразничен блясък на пенливото вино. Цялата въздушност е скулптирана от месинг, гранит, неръждаема стомана и фибростъкло.
Тези необичайни рокли оставят зашеметяващи следи, „преминавайки“ из световни галерии, на модни дефилета в Париж, Милано, Ню Йорк… През 2013 г. творбите завладяват публиката по време на неговото самостоятелно ревю в катедралата на град Вю Ви. През 2017 г. Живко Седларски има второ самостоятелно ревю във Франция, осъществено заедно с ученик на дизайнера Жан Пол Готие.
Важен етап от раждането на скулптурите е тяхното отливане. Маестрото, който живее е твори повече от 20 години във Франция, винаги досега е избирал това да става у нас, в България, с която го свързват още много неща. Световно признатият майстор е роден в Елхово. Завършва техникум по керамика и стъкло, след това – Националната Художествена Академия. Негов личен избор за усъвършенстване е обучението му по анатомия в Медицинска академия. Практикувал е и в Берлинската художествена академия. От 1991 година, както той сам казва, разделя времето си между Франция и България. Живко Седларски е сред тримата избрани европейски творци, вписани в Клуба за изкуства на Съвета на Европа през 2007 и 2011 година. Скулптурите му са представени на три континента, истински артистични и модни пътешественици! Те са притежание на много музеи, галерии, частни колекции; допринасят за оформянето на неповторим стил в паркове, градини, замъци, обществени и частни пространства и сгради. Скулпторът изработва и дарява релеф на Христо Ботев за фасадата на Българския културен център в Париж. Негово дело е и скулптурата „Майка“, известна и като „Розоберачката“, символ на Празника на розата и на град Карлово.
Живко Седларски е поканен да участва на 12 декември в София, в ревю-спектакъл на Академията за мода по повод десетото издание на годишните награди за най-стилни и успели българи „БГ модна икона“. Преди да научим още подробности за артистичните маршрути на роклите-скулптури и за предстоящите планове на твореца, част от които е реализация на мащабен проект в Китай, нека узнаем в кой френски парк със замък се намират едни от най-впечатляващите му творби. Разказва световноизвестният скулптор Живко Седларски.
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...
За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..
Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg