Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се преподава най-важният урок

БНР Новини
Ива Дойчинова и Свилен Панков
Снимка: Здравко Петров

“Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален“ – обикновено се сещаме за прочутата фраза на Плутарх, когато говорим за ефективно образование. Изказана преди повече от 2 хил. години, тази мисъл е актуална и днес, защото по подразбиране изтъква ролята на учителя.

Важните и запомнящи се уроци се преподават от Учители, а добрите учители са онези, които сами не спират да се учат и да се развиват. Тази идея движи и кампанията "Най-важният урок", която стартира на 1 февруари.

Тя се провежда под формата на конкурс за есе. В него могат да участват българските студенти и докторанти, мотивирани да се развиват успешно в образователната сфера у нас.

Целта е младите хора, решени да поемат по трудния и отговорен път на учителската професия, да бъдат насърчени и подкрепени в усилията да посрещнат предизвикателствата на съвременния свят.

„Най-важният урок“ ще отличи 11 младежи с едногодишни стипендии по 6000 лв. и едномесечен стаж по специалността.

Повече за конкурса разказва Свилен Панков в разговор с Ива Дойчинова, която е и част от журито на конкурса, и има какво да каже на участниците.

Крайният срок за кандидатстване е 17 март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29