Изключителен художник, легенда, гений, новатор, космически, философ, мистичен – така определят художника Васил Иванов днес. „Виждали сме Васил Иванов пред черния му лист с бяла креда в ръка. Боравенето с нея бе с поразителната бързина на светкавица“, казва Макс-Пол Фуше за работата на големия ни художник. Владимир Свинтила нарича изкуството му „изкуство на огромни и непознати пространства и на още неродени представи“, а Калин Николов пише, че името му се е превърнало в легенда.
Изложбата на Васил Иванов (1909-1975) може да се види в Националната галерия Двореца и е от колекцията на Борис Бекяров, който дълги години събира негови творби. Тя представя пълно многостранния талант на художника. Към изложбата има издаден луксозен каталог, в който освен каталог на творбите, могат да се прочетат три статии за художника – от Борис Бекяров, от Калин Николов и от Иво Милев, който е озаглавил текста си „В търсене на изгубения рай. Васил Иванов на Изгрева“.
Връзката на художника с Бялото братство на Дънов играе важна роля в творчеството му и е впечатляващо представена мултимедийно в изложбата. Борис Бекяров пише в статията си в каталога: „Надявам се, че сме успели да постигнем целите си и сме представили по един нетрадиционен начин творчеството на този магнетичен художник, чийто живот и работа са обвити в мистика и тайнственост“.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg