Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознати опери в „Неделен следобед“ – „Калисто“ на Кавали

неделя, 10 ноември, от 14 часа

Снимка: Javier del Real/Teatro Real

„Калисто“ – музикална драма в пролог и три действия от Франческо Кавали. Либретото е на Джовани Фаустини и обединява два мита – ухажването на Калисто от Юпитер и приключението на Диана с Ендимион. Премиерата е на 28 ноември 1651 г. в театър „Св. Аполинер“ във Венеция. След премиерата на „Калисто“ са представени само единадесет представления, като интересът е много малък. Ръкописът на операта се пази във Венеция.

Това е времето на публичните театри, като за кратко време във Венеция се създават няколко, които се конкурират помежду си. Така се оказва, че композиторът трябва да пише по пет опери на година. Фаустини, който освен либретист е и импресарио, през 1750 г. наема театъра във Венеция. Заедно с Кавали поставят там три опери преди смъртта на либретиста пред декември по време на постановката на „Калисто“. Театърът разполага със сложна сценична техника, позволяваща да се впечатли публиката, предлагайки ѝ зрелищни представления. Кавали създава 33 опери, като само 27 са запазени в библиотеката на „Сан Марко“ във Венеция.

Партитурата на операта е издадена през 1975 г. от диригента Реймънд Лепард, който успява да убеди тя да бъде представена на фестивала в Глайндбърн през 1970 г. В тази продукция участват десет от най-известните певци от онова време като например Джанет Бейкър, Джеймс Боуман, Илеана Котрубаш.

Действащи лица и изпълнители:
• Природата, Сатир, Фурия – Доминик Вис, контратенор
• Вечността, Юнона – Карина Говен, сопран
• Съдбата, Диана, Фурия – Моника Бачели, сопран
• Юпитер – Лука Титото, бас
• Меркурий - Николай Борчев, бас
• Калисто – Луиз Алдер, сопран
• Ендимион – Тим Мийд, контратенор
• Линфей – Ги дьо Мей, тенор
• Пан – Ед Лайън, тенор
• Силвано – Андреа Мастрони, бас
Ансамбъл „Монтеверди континуо“, Бароков оркестър от Севиля, диригент Айвър Болтън.
Запис от 23 март тази година в Кралския театър в Мадрид.

Съдържание на операта „Калисто“ от Франческо Кавали



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40