Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката при Телиш

„Победени“, художник В. Верешчагин, изобразяваща Панихида за загиналите руски войници при село Телиш.Земята край Телиш е напоена с кръвта на загиналите гвардейци от Лейбгвардейския егерски полк. За съдбата на юнкерите и за битките край селото разказва Марин Шкодров, зам.-председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса „Плевенска епопея“.

При изпълнение на заповедта на ген. Тотлебен да се овладее софийското шосе и да се осигури пълна блокада на Плевен ген. Гурко на 24 октомври 1877 г. атакува едновременно укрепените редути при Телиш и Горни Дъбник. Полковник Алексей Челищев, командир на Лейбгвардейски егерски полк, командва първата атака на Телишкия редут срещу два пъти по-многобройна турска армия. След четири атаки русите търпят поражение. Въпреки проявения героизъм понасят големи загуби – 674 убити на бойното поле и 891 починали от раните си.

Турците след първия бой проявяват жестокост и вандализам към ранените войници, няма пленници. „Победители“, художник В. Верешчагин – изобразява мародерствата над загиналите руски егери при Телиш

Руският художник Верешчагин, поразен от зверствата, рисува картините „Победени“, изобразяваща Панихида за загиналите руски войници при село Телиш, и „Победители“.

Телишкият гарнизон се предава едва след четири дни на 28 октомври, когато е обкръжен отвсякъде. Това е психологически прелом, решил по-нататъшния ход и изход на войната.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Камелия Спасова

Камелия Спасова: Когато на правото му се завива свят

Когато на правото му се завива свят – говори в "Нашият ден" литературният теоретик Камелия Спасова. Повод за разговора е семинарът "Световъртежите на юридическото: когато правото срещне литературата", част от инициативата "Литература и право". Събитието е организирано от секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология..

публикувано на 20.11.24 в 09:57
Христо Анастасов

Христо Анастасов: При нас проблемът е неграмотността – човешка и политическа

Опит за осмисляне на случващото се в страната ни и по света в "Нашият ден" правим с помощта на политолога Христо Анастасов. По думите на Анастасов сме свидетели на най-големия прелом на човечеството поне от 1989 година насам. Този път обаче зарядът не е насочен към възход на демокрацията, а е "тъмен скок към неизвестното". Вината за поредицата от..

публикувано на 20.11.24 в 09:05

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..

обновено на 19.11.24 в 12:00

Акценти в предстоящата конференция "Училище за бъдеще"

Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..

публикувано на 19.11.24 в 11:34

Как българската мода адаптира световните стандарти?

С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..

обновено на 19.11.24 в 11:01