Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългата история и днешните смисли на думата „инвалид“

Снимка: pixabay

Няма дума, няма проблем – така най-кратко можем да разтълкуваме парламентарното решение думата „инвалид“ да бъде заличена от законодателството. Целта е благородна – това да допринесе за „преодоляване на стереотипното мислене за хората с увреждания като неспособни, невалидни, негодни“. Въпросът е обаче дали самата дума днес носи този смисъл. 

Тя е латинска по произход и първоначално назовава войник, който вече не е годен да служи. В същата дума по-нататък се влага медицинска трактовка на инвалидността като болест, после се налага религиозно-моралната – като божие наказание, след това на преден план излиза оценката на човека като годен или негоден да бъде работник, след това индивидуалната, социалната гледна точка, идеята за правата на човека и т.н. 

Според социолога доц. Божидар Ивков думата „инвалид“ си остава най-всеобхватното и точно наименование за хората с различни увреждания и затруднения за пълноценен живот и изява. Много е важно обаче днес самите тези хора да участват във вземането на решения, които ги засягат, и отношението на държавата, изразено в законите и в условията, които създава за тяхно улеснение и достоен живот, да е адекватно. Иначе и новите определения, които въвеждат властимащите, ще продължат да утвърждават стереотипите и предразсъдъците, срещу които уж се борят.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15