Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе и нейната булчинска рокля

„Булчинската рокля далеч не е само някаква метафора на женското, в какъвто и да е смисъл употребено това понятие, това е метафора изобщо за мечтата. За това, което искам да ми се случи и за това, което реално ми се случва. За това, че понякога нещата, които сърцето иска, е по-добре да не ти се случват, защото пък нещата, които разумът може да ти доведе, са далеч по-полезни и дълбоки за теб“, смята Мария Касимова-Моасе. Тя е една от 44-те авторки в новия сборник „Моята булчинска рокля“, в който жените разказват своите истински истории. Съставител е Жанина Драгостинова.

Мария Касимова-Моасе с втората си булчинска рокля. Снимка: Личен архивВсяка една от дамите споделя преживяванията си, до които булчинските им рокли са ги отведели. За Мария Касимова-Моасе тази рокля е именно това – едно истинско преживяване. На нея то ѝ се е случило не един, а два пъти. Първият път роклята ѝ е била бяла и чиста като нея – 23-годишната млада булка, която все още мечтае себе си. Вторият път роклята вече е говорила за една осъзната, напълно приела себе си жена. По-малко бъбрива и изчистена от несигурност и ненужни очаквания.

„Нека да гледаме на булчинската рокля не като на някаква брошка, окичила женствеността, по принцип тя е и това, но тя е и много по-широк символ. Нещо като белия гълъб, нещо като слънцето, като синьото небе. Ето такъв много мащабен символ“, каза в „Какво се случва“ Мария Касимова.

Според нея книгата „Моята булчинска рокля“ ще даде „един много неочакван поглед зад, отвъд, под, над и отстрани на булчинската рокля“, която обикновено се възприема като нещо много романтично, граничещо почти с кича и лигавщината. Авторката смята, че сборникът би бил подходящо четиво и за мъжете.

Книгата ще бъде представена на 7 октомври от 19:00 часа в Литературен клуб „Перото“.

За ритуала, който булчинската рокля крие, за мечтата един ден самата тя да подреди булчинските рокли на своите две дъщери, за спомените, до които ни отвеждат съкровените дни и за момичето, което превръща представата за себе си в реалност Мария Касимова-Моасе разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21