За първи път в своята 28-годишна история Международният театрален фестивал „Варненско лято” ще има дигитално издание. По традиция той започва винаги в началото на юни, но тази година беше отложен за есента, заради пандемията от новия коронавирус. Въпреки сложната ситуация, организаторите от фондация „Виа фест” са решени да запазят връзката на публиката с големите постижения на театъра. Така 28-ото издание на фестивала ще се проведе от 25 ноември до 6 декември в изцяло дигитален формат, без представления на живо.
Фестивалът се открива с онлайн излъчване на фламенко балета „4 жени 4“ на младия танцьор и хореограф Мануел Рамирес, посветен на борбата за правата на жените в Испания. Спектакълът ще бъде достъпен за гледане от 19 часа на 25 ноември до 28 ноември.
Програмата включва още театрални постановки от цял свят по текстове на Шилер, Лесинг, Бюхнер, Шекспир, дело на едни от най-интересните режисьори през последните години – Тимофей Кулябин и Кирил Серебренников от Русия, Гжегож Яжина от Полша, Андреас Кригенбург от Германия, Деклан Донелан от Обединеното кралство, както и танцови представления на световни имена в хореографията – фламандката Анне Тереза де Кеерсмакер и французойката Маги Марен.
Финалът на „Варненско лято 2020” е филмът „14 минути непостоянство“ на Галин Стоев, който режисьорът подготви за своята постановка „Двойното непостоянство“ от Пиер Мариво - продукция на театъра в Тулуза, Франция, на който той е директор. Съвсем наскоро постановката получи четири номинации за Наградата на френските театрални критици, сред които и за спектакъл на годината.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg