Как медиите отразяват децата в България? Какви са нагласите на журналистите спрямо тях? Какво знаем за детските права и медийното им присъствие или отсъствие? Какво означава „сезонни теми“ и какво се случва когато „децата ги няма“, а говорим за тях? Отговорите на всички тези въпроси дава академичното проучване „Децата в медиите“ на ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски“. Изследването е част от съвместния проект на УНИЦЕФ България и АЕЖ - България за етичното отразяване на децата в медиите.
Доц. дн Вяра Ангелова, доц. д-р Жана Попова, проф. дсн Снежана Попова, авторките на това изследване, в самото му начало подчертават:
„Ролята на медиите в създаването на обществени нагласи към децата и техните проблеми едва ли подлежат на съмнение. През последните години дебатът за правата на децата и задълженията на обществото преминава през нови препятствия. Медиите все по-трудно удържат ролята си на посредници в пряката комуникация между институции, политически партии и потребители в социалните мрежи. Доказателства можем да открием в медийното отразяване дори само на два важни за бъдещето на децата документа като „Стратегията за закрила на детето“ и т.н. „Истанбулска конвенция“.
Докладът анализира съдържанието на 12 медии и включва 45 дълбинни интервюта с журналисти и микроизследване на студентски нагласи към етичното отразяване на децата в медиите с общо 108 участници.
В „Мрежата“ изследването коментира доц. дн Вяра Ангелова.
Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg