Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато децата са тук, но ги няма

Снимка: БГНЕС

Как медиите отразяват децата в България? Какви са нагласите на журналистите спрямо тях? Какво знаем за детските права и медийното им присъствие или отсъствие? Какво означава „сезонни теми“ и какво се случва когато „децата ги няма“, а говорим за тях? Отговорите на всички тези въпроси дава академичното проучване „Децата в медиите“ на ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски“. Изследването е част от съвместния проект на УНИЦЕФ България и АЕЖ - България за етичното отразяване на децата в медиите.

Доц. дн Вяра Ангелова, доц. д-р Жана Попова, проф. дсн Снежана Попова, авторките на това изследване, в самото му начало подчертават:

„Ролята на медиите в създаването на обществени нагласи към децата и техните проблеми едва ли подлежат на съмнение. През последните години дебатът за правата на децата и задълженията на обществото преминава през нови препятствия. Медиите все по-трудно удържат ролята си на посредници в пряката комуникация между институции, политически партии и потребители в социалните мрежи. Доказателства можем да открием в медийното отразяване дори само на два важни за бъдещето на децата документа като „Стратегията за закрила на детето“ и т.н. „Истанбулска конвенция“.

Докладът анализира съдържанието на 12 медии и включва 45 дълбинни интервюта с журналисти и микроизследване на студентски нагласи към етичното отразяване на децата в медиите с общо 108 участници.

В „Мрежата“ изследването коментира доц. дн Вяра Ангелова.

Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00