Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Нушева:

Не видяхме съдържателно визиите за реформа в изтеклите предизборни кампании

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

46-ият парламент приключи работата си. Второто служебно правителство до голяма степен повтори кадровия състав на старото.

За първи път българите ще гласуват и за президент и вицепрезидент, и на парламентарни избори. Много наблюдатели прогнозират, че ситуацията в парламента ще бъде подобна и след третия вот.

Какво не направиха политическите партии и коалиции?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Ваня Нушева, която счита, че липсва цялостна визия за реформа в отделните ресори.

“По какъв начин всяка една от политическите сили дефинира детайлите при изпълнението на приоритетите. Това обстоятелство не успяхме да видим в процеса на обсъждането на евентуално взаимодействие между политическите партии.

И в процеса на обсъждане на това кои лица персонално биха могли да реализират тези приоритети.

Когато говорим за определена реформа, тя трябва да има съответните параметри, детайли, които да представят съдържанието на тази реформа.

Тук опираме до ключовия въпрос – дали политическите партии през последните няколко изборни кампании, които провеждат, разработват свои детайлни съдържателни програми по отношение на тяхната визия за управлението на страната. Съществен дефицит и по време на предизборната кампания във връзка с изборите през април, и по време на тази през юли.


Когато имаме едни пределно общо дефинирани послания, без да се навлиза в същината на проблемите, партиите се оказаха в ситуация, в която преговарят, но отново се плъзгат по повърхността на проблемите, без да навлизат в детайлите.

Какво означава съдържанието на думите “съдебна реформа“?! Кои да са приоритетите в нея, как да бъдат извършени?

Какво означава “реформа в системата на здравеопазването“?! Дали тя се отнася до начина на финансиране, дали до промяна в начина на функциониране на Здравната каса или на здравно-осигурителния модел.

Дали различните политически партии имат една и съща визия за това дали да имаме една здравно-осигурителна каса или демонополизация.

По какъв начин ще се финансират отделните аспекти на системата на здравеопазването? Виждате колко много детайли възникват, когато говорим за общото понятие “реформа“.

Чуйте Ваня Нушева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31