Преговорите за съставяне на правителство навлизат във финалната си фаза. Днес е предпоследният ден за дискусии. На масата за преговори сядат експертите в направленията "Труд и социални грижи", "Туризъм", "Национална сигурност" и "Спорт".
Началото на преговорите беше поставено във вторник, ден след балотажа за президент, когато изборните страсти бяха охладени от две трагедии. Инцидентът с македонски граждани на АМ “Струма“ и пожарът в Дома за възрастни хора в село Рояк.
Преди първите срещи за обсъждане на управленските приоритети Кирил Петков демонстрира оптимизъм и обясни идеята:
“Идеята тук е всички наши бъдещи коалиционни партньори да могат да си кажат всички политики. И тези, с които всички сме съгласни, веднага да залегнат в коалиционното споразумение. А при тези, в които имаме разлика, да влезем в по-дълбок експертен дебат в тях.“
Асен Василев зададе хоризонта – редовен кабинет с пълен управленски мандат:
“Ние тук поемаме ангажимент, нека да сме наясно, за следващите четири години е програмата на правителството.“
Още при първата дискусия на тема енергетика стана ясно, общите теми са повече, но противоречия има, например по темата трябва ли България да остане ядрена държава или не.
В панел “Икономика“ бъдещите коалиционни партньори се съгласиха да отпаднат ограниченията и помощта за бизнеса, ако процентът на ваксинация се увеличи, но няма да е задължително, стана ясно на следващия ден в дебата на тема “Здравеопазване“.
Чуйте какво още се постигна през седмицата в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg