Сигурни ли са за работата си българските граждани, които работят на държавни или общински длъжности?
Част от тях могат да попаднат в числото на съкращението от 15% на администрацията, коментирана от представители на коалиционното правителство.
Темата коментира в “Нашият ден“ Христина Христова, бивш социален министър и експерт по социална политика. Тя предпочита думата “оптимизация“ и препоръчва да се оптимизира съставът на администрацията и едва след обстоен анализ къде и как се съкращават хора или дейности, да се действа.
“Почти всички правителства се заемат с това, но ме смущава, когато при оптимизирането на администрацията се слага знак на равенство с нейното съкращаване.
Не може така на едро да се говори и само с числа. Всяко административно звено трябва да бъде подложено на качествен анализ.
Наблюдавам няколко агенции в социалната сфера. Те при един сериозен анализ могат да се окажат с нисък административен капацитет. По-скоро могат да имат нужда от укрепване, отколкото от съкращаване.
Има и многобройни администрации, трябва координация с Агенцията по заетостта, където да се направят спешни програми. Да се направят мерки за професионална квалификация и преквалификация и обучение, много от тези хора ще имат нужда от това, за да могат отново да се включат на пазара на труда.“
Чуйте Христина Христова в звуковия файл
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg