Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет безценни подаръка за децата ни

Снимка: Pixabay

Точно насред голямата суетня и предпразнично пазаруване психоложката Валерия Симеонова, която работи с деца и тийнейджъри, предлага на родителите да помислят за едни други подаръци, които не се купуват, не остаряват, не се чупят и повреждат и са за цял живот. Каква е уловката?

Самото „подаряване“ не е еднократен жест, изисква постоянство и лична ангажираност и най-важното, работа върху самия себе си. Да не преживяваме грешките си като провал, а като опит. Да можем да казваме „не“, за да останем верни на себе си, но без да нараняваме другите. Да бъдем „тук и сега“, а не да „предъвкваме“  предишните си преживявания или да се парализираме от страхове за бъдещето. Да посрещаме трудностите и неуспехите без да губим увереността в себе си. Да бъдем оптимистично настроени без да си затваряме очите за действителността.

Изграждането на тези нагласи и умения е предпоставка за спокойствие и усещане за щастие.

Голямото изпитание за нас като родители е, че не можем да ги предадем на децата си с казване, препоръки и нравоучения. Поведението ни, реакциите ни, когато грешим, сблъскваме се с трудности и неуспехи, са примерът, който въздейства най-силно на децата ни. Не е лесно и бързо да го направим, но си струва!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15