Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мика Зайкова:

Установени пазарни икономики минават към непазарни методи заради войната

Средната работна заплата в ЕС се различава в пъти от българската

Мика Зайкова
Снимка: БГНЕС

“Погледнете изследването, направено от ЕС. В другите страни в Европа средната работна заплата се различава в пъти от българската средна работна заплата.“ Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Мика Зайкова, икономист и депутат от 46-ото Народно събрание:

В Белгия средната работна заплата е 3800 евро, 1900 евро е минималната. Да не говорим за Люксембург, където минималната работна заплата е 2146 евро. Докато в България средната работна заплата е 1620, а минималната от 1 април става 710 лева и тя не е чиста, защото остава 508 лв. след издръжките.

Какво можеш да купиш с тези пари, когато 20-те най-употребявани стоки, ако напълниш кошница с по кило или литър от тях, даваш сто лева. Със средна работна заплата у нас можеш да напълниш 16 кошници.

Тук не виждам политика, а трябва да има. Трябва да има дългосрочно предвиждане, ние вървим след събитията, а не преди тях, което е пагубно за бедна държава като нашата.“

Инфлацията

“Какво седи в основата на високата инфлация и на сравнителното поскъпване са енергийните суровини? Знаем, че петролът стигна до гигантски размери на борсите от 14 години насам. Цената му надвишава 139 долара на варел, а при газта нещата са още по-ужасяващи, защото вече минава 3000 долара за 1000 куб. м газ.

Макар че руският газ се смяташе за един от най-евтините, но Европа е много зависима от руските енергийни суровини – както от петрола, така и от газта.

Приблизително 40% е средната зависимост на ЕС от газта и от петрола. И не може така изведнъж да се откажем от тези енергийни суровини, защото не сме готови за диверсификация.

Никой в тази страна не говори и за една друга енергийна суровина – обогатения уран, който влиза на касети в АЕЦ “Козлодуй“, а в тези реактори могат да влизат само руски касети.

Ние сме доста зависими и това създава голямо напрежение, МВФ вече отчете, че нито ръстът на икономиката в световен мащаб и в отделните страни, особено за страните, които са бедни като България, нито инфлацията ще спрат на това ниво. Нещата са доста сериозни.

Корнелия Нинова се опита да успокои хората – да, наистина, ние произвеждаме слънчоглед, олио, но и спекулата у нас е голяма.“

Спекулата – как да се справим?

“Най-трагичното е, че страните, които се стремят към пазарна икономика и които вече имат установена такава, са принудени да минат към непазарни методи заради ситуацията с войната.

Например във Франция, Белгия и други западноевропейски страни вече се говори за таван на цените на енергоносителите.

Нещо повече – говори се за квоти на потребление от страна на бизнеса и на населението. Това не е пазарен принцип по никакъв начин, но те са принудени да го направят, защото нещата отиват много далеч.“

Мораториумът у нас

“Той няма да продължи след март. Чух какво казаха управляващите, че от 1 април няма да повишат цените на тока за населението, не знам как ще го направят, но така или иначе цените вървят нагоре.

Защото в цената на битовия ток, регулирания ток, има един елемент, който е чисто пазарен и това е цената на мрежовия ток, който се ползва технологично за пренос на ток и той се определя по пазарни цени.

Нещо трябва да се промени в тази формула, за да може наистина да се задържи цената.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05
Катерина Судак

Катерина Судак: Сладкарството е изкуство, а всяка хапка – удоволствие с история

Днес рубриката "Мигранти с таланти" запознава слушателите на "Нашият ден" с украинката Катерина Судак , която е сладкар-шоколатиер от слънчева Одеса. Именно там завършва с отличие магистратура в Одеска национална академия по хранителни технологии. Днес Катерина е на 33 години, но вече притежава над 12-годишен опит в създаването на изкушения, които..

публикувано на 11.07.25 в 11:10