Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка спечели над 50 световни награди за подводна фотография

Пламена Милева снима гол модел сред костенурки и скатове

7
Снимка: Пламена Милева

Екипът на „Покана за пътуване“ ви е водил къде ли не – до пустини и ледници, високи планини и вулканични кратери, но на пръстите на едната ръка можем да преброим пътешествията… под вода. Пламена Милева е носител на над 50 награди от световни конкурси, обиколила е света и е превърнала подводната фотография от хоби в професия. Любовта към морета е в кръвта на младата дама. Нормално – тя е от Варна. Със снимането под вода тя започва да се занимава през 2010 година. Тримесечният ѝ син е нейният пръв модел. Майчиното и професионалното чувство се сблъскват, когато създава кадри докато бебето ѝ е под повърхността.

В последствие тя работи с професионален модел, когото е обучила специално. Откакто видях снимките ѝ се чудя как да я представя – като жената амфибия или вълшебницата на обектива. Запитах я как се правят подводни снимки, защото една от тях държи рекорда за фотос на дълбочина – 32 метра и 70 сантиметра.


За работата си Пламена Милева споделя: „За мен фотографията е специална. Чрез нея аз изследвам красотата във всичките ѝ измерения. Тя ми дава изразните средствата, за да предам емоциите и копнежите ми към съвършеното човешко творение.“


Подводният фотограф Пламена Милева е живяла 8 месеца на Тенерифе и е направила доста от забележителните си снимки там. Вероятно много от слушателите на „Покана за пътуване“ са ходили на този испански остров, но малцина са го виждали под водата като моята събеседничка. А тя дори е заснела там зашеметяваща фотосесия с опасни огромни скатове и гол модел.


Надявам се, че Пламена Милева ще осъществи мечтата си да снима отблизо сини китове и ще дойде в „Покана за пътуване“ да разкаже. А в галерията можете да видите фантастичните ѝ подводни снимки.


Снимките и видеата от процеса на работа са предоставени специално за БНР от Пламена Милева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05