Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спас Иванов:

“Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то скоро

Снимка: Pixabay

Как би изглеждал дигиталният свят след фрагментирането на Интернет? Възможно ли е всяка държава да ограничи информационните ресурси на своя територия и да придобие автономност в мрежата? До какво ще доведе приемането на новия Закон за цифровите пазари в ЕС и как ще се променят правомощията на гиганти като Google, Facebook и Amazon?

Темите коментира в “Нашият ден“ Спас Иванов, експерт по киберсигурност:

“Разделението на Интернет много отдавна е факт, поне в някои региони на света. Държави като Северна Корея и Китай, както и някои други авторитарни режими, доста стриктно контролират Интернет. Те имат собствена версия. Определени портали изобщо не са достъпни в социалните мрежи на дадени територии. Сегментация и фрагментация на мрежата има и сега.“


Физическо отделяне

“В момента вече се говори за физическо отделяне. Русия например, която иска да се отдели от глобалния интернет, е случай, който нашумя в последно време. Това е доста скъпо начинание, но е напълно възможно.

Проблемът при изключване от глобалния интернет са едни услуги, които се наричат DNS, услугите, които превръщат IP адресите в техните имена. Това е много трудно да се имитира, тъй като дизайнът на тази услуга по света е така направен, че да не зависи от нито една държава.

По всяка вероятност нова “Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то ще е съвсем скоро. В момента ми се струва, че я виждаме в части от Русия.“

Ограничаване на чужда мрежа

“Всичко е възможно, има редица инструменти. Ако решим да наложим санкции в Интернет, даден IP адрес, дадено пространство, което е заделено за определена държава, когато от нейни адреси идват заявки до вашата социална мрежа, в случай на санкции, те могат да бъдат ограничавани и да не бъдат допускани за обслужване. Такова ембарго е възможно, но още никой не е правил такова нещо.“

Дезинформацията

“Тя очевидно е постигнала целите си най-вече с разделянето на обществото. Сигурен съм, че преди 10 години 99% от нацията би осъдила агресията от страна на Русия, в момента половината от населението харесва подхода на Русия в Украйна.“

Законът за цифровите пазари

“Европа традиционно реагира много бавно. Опитва се с административни мерки да компенсира липсата на компетенции в много аспекти. Тази регулация е закъсняла с поне 10 години.

Има и положителен аспект – Европа е може би единственото място по света, в което някой наистина мисли за потребителите и за техните свободи и права. Регулацията на цифровите пазари ще доведе до невъзможността информационните гиганти да определят сами правилата на играта, те ще трябва да се съобразяват с изключително богата палитра от други регулации.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31