Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спас Иванов:

“Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то скоро

Снимка: Pixabay

Как би изглеждал дигиталният свят след фрагментирането на Интернет? Възможно ли е всяка държава да ограничи информационните ресурси на своя територия и да придобие автономност в мрежата? До какво ще доведе приемането на новия Закон за цифровите пазари в ЕС и как ще се променят правомощията на гиганти като Google, Facebook и Amazon?

Темите коментира в “Нашият ден“ Спас Иванов, експерт по киберсигурност:

“Разделението на Интернет много отдавна е факт, поне в някои региони на света. Държави като Северна Корея и Китай, както и някои други авторитарни режими, доста стриктно контролират Интернет. Те имат собствена версия. Определени портали изобщо не са достъпни в социалните мрежи на дадени територии. Сегментация и фрагментация на мрежата има и сега.“


Физическо отделяне

“В момента вече се говори за физическо отделяне. Русия например, която иска да се отдели от глобалния интернет, е случай, който нашумя в последно време. Това е доста скъпо начинание, но е напълно възможно.

Проблемът при изключване от глобалния интернет са едни услуги, които се наричат DNS, услугите, които превръщат IP адресите в техните имена. Това е много трудно да се имитира, тъй като дизайнът на тази услуга по света е така направен, че да не зависи от нито една държава.

По всяка вероятност нова “Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то ще е съвсем скоро. В момента ми се струва, че я виждаме в части от Русия.“

Ограничаване на чужда мрежа

“Всичко е възможно, има редица инструменти. Ако решим да наложим санкции в Интернет, даден IP адрес, дадено пространство, което е заделено за определена държава, когато от нейни адреси идват заявки до вашата социална мрежа, в случай на санкции, те могат да бъдат ограничавани и да не бъдат допускани за обслужване. Такова ембарго е възможно, но още никой не е правил такова нещо.“

Дезинформацията

“Тя очевидно е постигнала целите си най-вече с разделянето на обществото. Сигурен съм, че преди 10 години 99% от нацията би осъдила агресията от страна на Русия, в момента половината от населението харесва подхода на Русия в Украйна.“

Законът за цифровите пазари

“Европа традиционно реагира много бавно. Опитва се с административни мерки да компенсира липсата на компетенции в много аспекти. Тази регулация е закъсняла с поне 10 години.

Има и положителен аспект – Европа е може би единственото място по света, в което някой наистина мисли за потребителите и за техните свободи и права. Регулацията на цифровите пазари ще доведе до невъзможността информационните гиганти да определят сами правилата на играта, те ще трябва да се съобразяват с изключително богата палитра от други регулации.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40