Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият европейски доклад за интеграцията на бежанците – къде сме ние?

Бистра Иванова
Снимка: личен архив

Темата за интеграцията на бежанци отново придоби актуалност в цяла Европа. Нов задълбочен доклад на проекта NIEM разглежда интеграционните политики на 14 страни от ЕС през 2021 г. и показва, че държавите, които днес приемат най-много бежанци, са най-малко подготвени за това. Сравнителният анализ разглежда всички аспекти на интеграцията с помощта на над 150 индикатора, вкл. в области като право на пребиване, събиране на семейства, жилищно настаняване, здравеопазване, социална сигурност, достъп до заетост, образование, професионално обучение, изграждане на мостове с приемащото общество и др.  

Проучването показва, че България е сред страните с най-лоши условия за интеграция с 37.1 от 100 точки. След нас се нареждат само Полша и Унгария, а първенци в класацията са Швеция, Франция, Литва и Испания. Сравнителен анализ спрямо 2017 г. показва, че в България ситуацията е в застой, като спрямо 2019 г. дори отбелязваме лек спад с 0.9 точки с негативно развитие в сферата на социалната сигурност. 

България няма достатъчно развита правна рамка и работещи политики, които да подпомагат интеграцията на бежанци, вкл. страната не осигурява целево държавно финансиране за такива дейности. Друго негативно развитие е, че през 2021 г. България прие нова Национална стратегия по миграция (2021-2025), която заличи думата "интеграция“ от заглавието на документа. За сравнения предишната стратегия се наричаше Национална стратегия в областта на миграцията, убежището и интеграцията (2015-2020).  

За това как се справя Европа с интеграцията на бежанци, какви са структурните проблеми и временните решения, както и последните резултати от новия европейски доклад за интеграция представя в "Аларма" Бистра Иванова от "Мулти култи колектив".

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31