На 4 юни (събота) 2022 граждански форум от български общественици и интелектуалци учредяват награда за "Гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ“. Защо има нужда от такава награда, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Веселин Стойнев, заместник-главен редактор в списание Bglobal и член на организационния комитет.
Защо има нужда от такава награда
"Най-вече, за да направи видима онази част гражданска съпричастност, доброта, труд, която остава невидима, тъкмо защото е безкористна. Стотици хиляди българи помагат на бежанците от Украйна кой с каквото има възможност – жилища, дрехи, наемане на работа, пари... Ние виждаме само проблемите – как държавата не може да се справи с едно или друго, виждаме и как към тези хора се появява завист и т.н. Някак изкривена е картината, че има едни хора по морето, които сега ще бъдат преместени на планина. Когато човешкото и гражданското пречупят националните ограничения, картината за тях ще е много по-ясна. Трябва да обясним и покажем всички това на българските скептици. Въпреки че не мисля, че българските граждани са дебелокожи, безчувствени същества, дори и да симпатизират на Русия, те биха помогнали на хора в беда. Искаме да покажем, че има смисъл да помагаме на украинските бежанци, че не сме лоши като нация и като покажем на съседите си, които мрънкат под носа си и стоят заключени в своята крепост у дома, на ракийка и салатка – нека поканят на тази ракийка и салатка и украинците. Възпитанието и образоването вървят през личен пример – когато видиш, че съседът ти го прави, ще си помислиш, че и ти трябва да го направиш.“
Личният пример на политиците
"Примерите на политиците в НС от последните дни, да кажем агресията на лидера на "Възраждане“, са лоши, защото тази случка захлупи важните теми, които трябва да се разискват в парламента. Например, когато стана скандалът между Костадин Костадинов и депутата от "Продължаваме промяната“, в този момент течеше изслушване за скандалното изказване на вицепремиера Калина Константинова за бежанците. Този глупав скандал с тези реплики и заплахи е типичен пример как отделни депутати, а в случая и целият български парламент, се оказа недостоен, защото предпочете да се занимава за пореден път със себе си, а не с важните за държавата въпроси. Проблемът на българския парламент е, че все повече се занимава със себе си, проблем е и нивото на възпитание на депутатите и също – политическото лидерство е на много ниско ниво. Езикът на повечето депутатите е абсолютно уличен и това става все по-видимо с всеки следващ парламент. В НС вече попадат все по-сиви, невъзпитани и откровено прости хора.
Още по-голям проблем е, че медиите дават преднина на тази простащина и тя захлупва важните неща в дневния им ред. Простащината става основна новина за тях и се получава едно всеобщо забавление кой на кого дръпнал вратовръзката, вместо да се говори за важните неща. Когато медиите постъпват така, сериозните въпроси минават на заден план.“Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg