Лични лекари отказват да записват украински бежанци за свои пациенти. Хиляди бежанци от Украйна са преминали от началото на войната досега в Дома на Украйна в квартал "Чайка” във Варна, всички те са намерили подслон и са получили хранителни продукти, но се оказва, че не могат да се възползват напълно от здравеопазването ни. Това коментира преди дни в Световния ден на бежанците Полина Станчева, която е дежурна от първия ден в дома.
“Според мен не бива да се изпада в такива крайности, здравни грижи има. Тези хора не са останали на произвола на съдбата, да, има много проблеми. От много места чувам, че пациенти, които са записани, са обиколили няколко колеги и са били върнати, но така или иначе здравни грижи има“, казва в “Нашият ден“ д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар, и допълва:
Най-лесно е на такава ситуация да сложим етикет на колегите “вие сте лоши хора“, “лоши лекари“ – все някой ще се намеси в разговора със споменаване на Хипократовата клетва. Факт е, че бяхме поставени в една ситуация с изключително много неразбории около здравните грижи за тези хора.
И за колегите, които и без това сме претоварени до краен предел с текущата си работа, с неудачите и проблемите относно текущата електронизация на системата на здравеопазването, по-лесно някак идва просто да върнат пациентите, отколкото да се натоварят с допълнителни проблеми. В началото имаше проблеми още с регистрацията, докато получат лични документи, след това получиха документите и им беше казано, че всичко е наред и че може да се запишат при лекар. Идват при нас, а от документите им не излиза, че са здравноосигурени. По-скоро трябва да се търси коренът на проблема, а не да се слагат етикети.“
Лекарствата за хронично заболяване
“Проблемите бяха с т.нар. "скъпоструващи лекарства" по протокол на Здравната каса. И тези проблеми бяха съвсем логични, защото, за да получи един пациент подобни лекарства в България, той трябва да мине през определена бюрократична пътека, трябва да бъдат изпълнени определени стъпки, а украинските бежанци по чисто технически причини нямаше как да минат през тези стъпки, те нямаха необходимата документация, което създаде един куп разправии през отделните нива на системата, макар и трудно, нещата влязоха в някакви рамки“, посочва още той.
Бежанците от Украйна
“Проблемът с ваксинациите на бежанците е по-общ – със стандартните ваксинации на децата. Затова нещо алармираме общопрактикуващите лекари още от самото начало, още в края на февруари, началото на март поставихме проблема“, посочва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg