Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Анастасов: Загубихме илюзията, че живеем в по-добър свят

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кои зони от света да наблюдаваме в новия сезон на външнополитически събития?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът и историк Христо Анастасов:

“Загубихме илюзията си, че живеем в един свят, който задължително е по-добър от предишния. Свят, който е научил страшните уроци на ХХ в. и няма да позволи ужасите в него да се повторят“, казва той в ефира на БНР и допълва:
“Да спорим дали заплахата идва от Запад е като да твърдим, че слънцето изгрява от запад. Хората, които отричат очевидното са два типа – такива, които са решили, че им харесва това, което се случва и тези, които са решили да не виждат какво се случва. Но имаме страшния ужас на войната, който непредизвикано съсипва голяма европейска страна и това се случва много близо до нас“, казва още той.

Стратегията на Путин

“Използването на проблеми, които сам създаваш, за да убедиш маси от хора, че ти си разрешението на проблема“, посочва той и подчертава:

“Русия все повече се превръща в нещо като тоталитарен режим. Ако при авторитарния режим инакомислието публично и ясно е забранено, тоталитарният режим не толерира дори малки разговори и някакво място на свободата на словото.“

Чуйте  пълния коментар в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40