Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не вярвам на вътрешна опозиция в Русия. Може да има преврат по върховете

Иво Иванов: Русия много се надява преговорите да започнат

Конкретната заплаха на Борел срещу Русия е нещо безпрецедентно

Президентът на Русия Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна продължава да си връща населени места в окупираните от Русия територии, а назначените от Москва власти на Херсон призоваха жителите да се евакуират на фона на украинското настъпление.

Украинската армия е освободила над 600 населени места в окупираните от Русия територии през последния месец, включително 75 в стратегическата Херсонска област, съобщи украинското министерство на реинтеграцията. 

“Изминалите 24 часа напълно се вписват в общата рамка на изминалата седмица. Основният акцент са ударите, които Русия започна да нанася срещу критична инфраструктура. Тази нощ са продължили ударите срещу редица градове. В Харков отново няма ток, в по-голямата част от града. Има предупреждение, отправено към гражданите на Украйна и властите, внимателно да следят обстановката и при подаване на сигнали, да отиват в укрития.

Самата атака срещу цивилни цели показва, че Русия отчаяно се опитва да накара Запада и украинците да седнат на масата на преговорите, защото тя е наясно, че губи конвенционалната война“.

Това каза в интервю за БНР журналистът Иво Иванов.

Еманюел Макрон

“Макрон се опитва да изиграе ролята на Франция да бъде посредник на всички, но, както знаем от добрия стар Бисмарк, “при посредничеството печели само посредникът“ за останалите остава само подялбата. Макрон, както много западноевропейски лидери, е реалист, че цената на войната започва да нараства“, посочва още той.

Борел отправи конкретна заплаха срещу Русия

“Това е безпрецедентно – за първи път европейски политик си позволява да заплашва, която и да е страна с военно унищожение. Това говори, че ЕС или поне част от висшите му чиновници, вече преминават в по-реалистичен дух на оценяване на света около нас. Т.нар. Европейска “мека сила“ винаги е притежавала една наивност, наивност за рационализъм, позитивизъм и т.н., но светът не се движи само от такива критерии“, казва също Иванов в ефира на “Нашият ден“.

Ердоган и Путин в Сочи, 5 август 2022 г.

“Това са двама диктатори, които се опитват взаимно да си повдигнат акциите, но не се знае кой кого влече към дъното по-бързо. На Путин вече му е ясно какво предстои, ясно е и за Ердоган, но всеки иска да се измъкне с по-малки щети и да вземе повече активи от това поражение“, казва още той и заявява:

“Не вярвам на вътрешна опозиция в Русия. Може да има преврат по върховете. Всичко ще се реши от нещастната мобилизация, която обяви Путин. Хвърлянето на необучени хора на фронта. Ето руските българи отправят жестоки критики към командващия Южния военен окръг, че още при първия бой половината са влезли в болница, а другата изчезнала. Украинците, за разлика от руснаците, подготвяха своята армия четири месеца. Ако Русия не използва някакви тактически ядрени оръжия или други неща, няма да може да спре украинското настъпление.

Различното в тази война е, че мащабите са грамадни, а Путин надцени силите си. Руската армия се оказа по-зле отколкото в Кримската война, буквално го казвам. Говорим за една неподготвена империя, която надценява силите си и си поставя нереалистични цели.

Русия е в ситуация, сравнима с времето на Кримската война. Тя е морално и технологично изостанала срещу света, с който се бори, и е обречена да загуби тази война. Въпросът е как да се стигне до преговорите. Русия много се надява те да започнат. Първоначалните планове на Путин бяха, че Европа ще се изплаши от енергийния апокалипсис и ще накара Зеленски да преговаря, но енергиен апокалипсис не се очертава. Лошото е, че се очертава военен апокалипсис за Русия, защото генерал зима, точно тази зима и в тази война няма да бъде на страната на руснаците, военните действия ще продължат и никой не знае как ще се развият“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17