Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ивана Радонова

Проучване проследява професионалната реализация на дипломираните висшисти в България

Снимка: pixabay

Професионалната реализация на дипломираните висшисти в България ще се проследява и анализира, за да се постигне качествена връзка между образованието и обществените потребности, като се отчитат и изискванията на пазара на труда. Това предвижда споразумение между Министерството на образованието и науката и Европейската комисия.

"Проектът е двегодишен. Ще бъдат проследени две кохорти от студенти, завършили през академичната 2020/2021 година, както и дипломираните през академичната 2016/2017 година“, казва д-р Ивана Радонова, държавен експерт в дирекция "Висше образование" на Министерството на образованието и науката.

Държавите членки се ангажират да събират информация от висшисти и завършили професионално образование и обучение, която е сравнима на европейско ниво. В България за първи път се прави такъв вид проучване. Тук се включват и лицата, придобили степен на професионално образование и обучение. В момента тече втората фаза на проекта EUROGRADUATE, като в него са включени 16 европейски държави.

"Важно е да има обратна връзка какво се случва на пазара на труда през погледа на работодателя, но и през погледа на дипломираното лице", твърди д-р Ивана Радонова

Европейският проект е важен за отделните държави, но и за висшите училища, за да разберат по-добре силните и слабите страни на своите образователни системи. Това ще позволи набавянето на сравнителни доказателства за най-ефективните практики на преподаване, които допринасят за устойчива заетост. Също и да се запълнят празнотите в данните за пазара на труда на завършили висшисти, както и техният  избор да се преместят в чужбина. 

"На национално ниво ни е необходимо, за да можем да планираме субсидирания от държавата прием. Да насърчим обучението в приоритетни специалности, не само според конкретната администрация, но и спрямо пазара на труда и по този начин да се инвестира в качеството на висшето образование“, посочва експертът. 

Ще бъде разработен механизъм в тясно сътрудничество с висшите училища чрез техните кариерни центрове. Той трябва да стане устойчив и да се прилага и в следващите години за всеки един завършил студент. Във висшето училище ще се получава индивидуалната информация, която е необходима, а в МОН ще пристига обобщена информация, въз основа на която ще се следи динамиката в търсенето и предлагането на пазара на труда. Необходимо е да се повиши видимостта на българските висши училища зад граница, допълва д-р Ивана Радонова.

Целия разказ на д-р Ивана Радонова можете да учете в звуковия файл. 

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23