Как изглежда съвременната война? Тази война, която вече не се води само на бойното поле, а нанася своите поражения чрез социалните мрежи, където пропагандата и дезинформацията не могат да бъдат спрени или контролирани. И как се отразява тя – войната, каква е отговорността на репортерите, които я разказват, как редакциите проверяват информацията и се справят с теориите на конспирацията? Каква е ролята на местната журналистика и как светът пише, говори и снима войната?
Международната конференцията "Новите фронтове на войната", организирана от АЕЖ - България на 10 ноември т.г. в София, събра репортери, които да споделят, от първа ръка, как конфликтът засяга журналистиката в Украйна, в Русия и в света.
В "Мрежата" гостуват Евгения Моторевска, главен редактор на Hromadske, една от водещите независими медии в Украйна, и Оля Липинска от Лвов, част от екипа на Mixer, нова медийна организация, която има за цел да подкрепя медийния сектор в Централна и Източна Европа.
Пропагандата има едно лице
Оля Липинска: "Пропагандата – това са лъжи и в този смисъл не може да има добра и лоша пропаганда. Пропагандата е част от войната за душите на хората. Този, който използва пропаганда, всъщност се бори или да бъде харесан, или да уплаши хората. Много често пропагандата се ползва и за да раздели хората и ние през последните години видяхме много различни нации, които бяха разделени, особено около Covid пандемията. Светът е пълен с такива, които виждат колко добре работи пропагандата и колко добре влияе тя на хората. Сигурна съм, че винаги ще има среди, особено след политиците, които ще искат да я използват като средство за манипулация на масите. Мисля, че в момента Русия е най-силният и най-големият източник на пропаганда в света, но когато Русия отслабне и вече няма да има средствата, с които да финансира толкова обширна пропаганда, на това поле ще се появи нов играч."
Как журналистите разказват войната…
Евгения Моторевска: "В тази война ние не сме само журналисти, но сме и граждани на Украйна и като украинци, като всички други украинци, се борим срещу тази агресия. Понякога ни е много трудно да разказваме военните истории, да ги споделяме, защото Русия извършва страховити престъпления срещу нашите сънародници. Но разбираме, че трябва да го направим, вярваме, че трябва да победим и че трябва да открием пред света истината за тази война. Има наистина ужасяващи моменти. Например, на наша колежка ѝ се наложи да отрази ракетните атаки срещу търговския център в Кременчук и трябваше на интервюира майката на едно момиче, което беше изчезнало при взривовете. Нашата журналистка се разплака и каза, че не може да говори с тази жена и ние я подкрепихме. Но повечето украински журналисти са много, много смели и ние им помагаме, когато почувстваме, че са достигнали предела на възможностите си да понасят ужаса и трагедията."
Превод в ефир – Яна Пункина
Целия разговор можете да чуете в следващия звуков файл.
Снимка – Николета Атанасова, БНР
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg