Нека първо уточним какво разбираме под добро възпитание – любезност, добри маниери, внимание към другия, готовност за помощ, културно поведение и реч…? По-трудно е да го определим, отколкото да установим наличието или липсата му у някого.
Дори в годините на тоталитарния режим, когато нормите на поведение и ценностите бяха доста категорично прогласени и насаждани у младите, добре възпитаните хора се открояваха на общия фон. Днес като че ли те са още по-малко. Примери, колкото щеш. Ако изобщо някой отстъпи мястото си в обществения транспорт на бременна жена, стар или болен човек, той по-скоро ще е от по-възрастните поколения. Напълно непознати специалисти по всичко сипят в социалните мрежи порои от ругатни, обиди и цинизми по адрес на всеки, който не мисли като тях. Без да искаме ставаме свидетели на семейни скандали, бизнес уговорки и непринудено бъбрене от гърмящия телефон на поредния свободен в поведението си съгражданин.
Наистина ли доброто възпитание е на изчезване или просто продължаваме традицията да мърморим по адрес на младите? Задължително трябва да отчетем два факта, които са силно определящи социалното ни поведение – мобилните устройства и виртуалната среда. Взрени и заслушани в телефона си, млади и не толкова млади изобщо не забелязват какво става около тях.
Без естествените "филтри" на живото общуване всеки може да влезе във виртуален досег с всекиго и да изрече всичко, което в реалния живот не би дръзнал от чувство за приличие или самосъхранение. Как въпреки това да съхраним и предадем на децата си ценността на това, което наричаме "добро възпитание"? Чуйте какво споделя по въпроса Валерия Симеонова, детски и юношески психолог в рубриката ни "Всичко за образованието".
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg