Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Любенов: Очевидно е, че партиите се готвят за избори

Ако се стигне до предсрочни избори, ще бъде своеобразен рекорд

Снимка: БГНЕС

Мнозинство в парламента направи комисия от ГЕРБ, ДПС и БСП, приеха връщането на хартиената бюлетина, както и това да няма многомандатен изборен район извън страната.

Вчера с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП промените в Изборния кодекс влязоха в дневния ред на парламента. Против гласуваха "Продължаваме промяната", "Възраждане", "Демократична България" и "Български възход".

“Трите партии, които подкрепиха тази идея, се готвят за избори. Видяхме през последния месеци и половина, близо два месеца от последните парламентарни избори, че партията победител не направи сериозни усилия за съставяне на правителство и за провеждане на истински разговори – не по теми и по приоритети, каквито видяхме, а истински разговори за съставяне на правителство. Очевидно е, че партиите се готвят за избори“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Милен Любенов, политолог и преподавател.

Предложението за “правителство на малцинството“ на ДБ и ПП

“Това по-скоро е опит да покажат, че имат желание за сформиране на правителство и да покажат политическа отговорност.

В България е имало правителство на малцинството. Имали сме три правителства на малцинствата за последните 30 години. Те не са били устойчиви и винаги се е стигало до предсрочни парламентарни избори. Да, има такива правителства в Европа, те са работещи, но това изисква друг тип политическа култура. Консенсусна политическа култура между партиите и най-вече, когато има подобни правителства има много ясни споразумения по какви политики тези партии, които нямат да участват директно с министри, ще го подкрепят в Народното събрание“, посочи още той.

“Единственият вариант за съставяне на кабинет е с третия мандат и това правителство ще бъде около ГЕРБ, ДПС, “Български възход“ и евентуално с подкрепата на БСП. Правителство, което ще бъде определено като антикризисно и експертно. Вероятно няма да се стига до някакво директно подписване на коалиционно споразумение, защото за ГЕРБ е неудобно да влезе в директна коалиция с ДПС.

Да не забравяме, че следващата година ще имаме местни избори, така че тези промени в Изборния кодекс можем да ги разглеждаме и в тази посока.

Можем да предположим, че партиите все пак си оставят една възможност за сформиране на едно кратко правителство до лятото и дори до местните избори. Всичко зависи от президента и от това на кого ще връчи третия мандат“, казва още Любенов в интервю за БНР.

Хартиената бюлетина и нови избори – какво да очакваме?

“Според мен отново ще се стигне до фрагментиран парламент, какъвто наблюдаваме последните няколко избори, които се проведоха у нас тази и миналата година. Възможно е някои партии да увеличат, други да намалят с малко своите мандати, но тази фрагментация, която пак би се получила, означава отново сложни разговори и коалиции, най-малко три политически партии. При един 7-партиен парламент, без изявена партия победител, възможността за коалиция остава единствена“, посочва още политологът.

Объркан ли е българският избирател?

“Ако се стигне до предсрочни избори, това ще бъде своеобразен рекорд. Нормално е избирателите да са разочаровани и да очакваме по-ниска активност“, казва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30