Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев:

Нужно е цялостно преформулиране на стратегията за детско здравеопазване

Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

На 6 декември 2022 г. на експертна среща в Народното събрание, организирана от депутати от "Демократична България“, бяха обсъдени стратегическите цели на проекта за Държавна детска болница и изискванията, които ще бъдат заложени в заданието за изграждането ѝ. Без анализ на нуждите за следващите 30 години няма как да се направи качествено задание за проектиране на бъдещата Национална детска болница.

"Истината е, че трябва да знаем какво искаме да постигнем със строежа на болницата, т.е. това е един много по стратегически въпрос, който изисква, първо, да направим проекция напред във времето, тъй като самото построяване ще отнеме няколко години“, коментира в "Нашият ден“ д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на комисията по здравеопазване в Народното събрание, депутат от “Демократична България“.

Според него, за да се направи национален проект, той трябва да обслужва детското здравеопазване като цяло. Той не може да бъде изолиран в една сграда, а трябва да има цялостна концепция за това как трябва да функционира детското здравеопазване. Трябва да има ясна философия как да бъде изградено детското здравеопазване и чак тогава да се пристъпи към строежа на някаква сграда.

"Ако за анализ на нуждите  се счита мнението на няколко човека, се получава така, че болницата трябва да има 500 легла, трябва да има 17 операционни и какво ли още не. Реалните нужди могат да бъдат различни в зависимост от това първо колко деца ще се обслужват. В България хоспитализацията на деца достигат до 30%, а в страните на ЕС е от 3% до 4%“, посочва д-р Симидчиев.

И допълва, че тази болница трябва да бъде от най-високо ниво, т.нар. "трето ниво на компетентност", където трябва да има суперинтензивна концентрация на апаратура, на медикаментозни средства, на компетентност. Тази болница да бъде интегрирана както с обучителния процес, за да може да подготвят кадрите за педиатрията в бъдещите 20-30 години, но и с реалното протичане на педиатричната грижа в България.

Стратегията на здравеопазването трябва да се преформулира от болелечение към здравеопазване. Когато има ефективна профилактика, ще намалее броят на болните и от там парите, които се отделят за здраве, ще стигат.

"Ние имаме нужда от преформулиране на стратегията за детското здравеопазване. Един от тези компоненти е върхът на пирамидата, който условно можем да наречем Национална детска болница", казва д-р Симидчиев.

До края на следващата седмица всички участници, които взеха участие в експертната среща, трябва да изпратят мнения и становища. След което ще се разработи задание, което ще бъде изпратено към МЗ. От своя страна здравното ведомство, ще има година и половина да работи върху направените предложения. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47