АКФ връчи, за трета поредна година, наградите "Червена линия: журналистика срещу корупцията". Бойко Станкушев, директор на фондация "Антикорупционен фонд", подчерта: "Без смелостта на журналистите, които неотстъпно разкриват пред обществото добре прикрити злоупотреби и несправедливости, борбата с корупцията е невъзможна. Това е посланието на наградите и надеждата ни е, че с тях отдаваме дължимото на ключовия принос на журналистическата общност за разкриването и противодействието на корупционните практики“.
Тази година за наградата бяха номинирани 36 журналисти. "Червена линия" за регионална журналистика бе присъдена на Лалка Димитрова от "Дарик" - Бургас за разкриване на регионалните измерения на проблем с европейско значение – липсата на надеждна система за идентификация на влизащите в България лица, търсещи закрила.
Заедно с адв. Стоян Мадин, изпълнителен директор на фондация "Български адвокати за правата на човека" и член на журито, тя беше гост на "Мрежата".
Хубава журналистика
Лалка Димитрова: "Повечето от нас, които правим истинска журналистика, трябваше да се сбогуваме с част от илюзиите си и с онова, което пишеше в учебниците ни, че е важна единствено истината, само истината и нищо друго освен истината, и че това е нещо възможно. Оказа се обаче, че ситуацията към днешна дата е много, много по-различна. И аз доскоро си мислех, че истината е най-силното оръжие, само че се оказа, че в момента ние използваме истината като танк, с който водим хибридна война. Разбира се, че ние сме губещите във всяка една ситуация, но хубавото е, че регионалните журналисти имат и гръбнак, имат и кураж, имат и смелост, и добро образование, защото е много важно това, за да работиш тази професия.“
Битката на корупцията срещу обективната журналистика
Лалка Димитрова: "За корупция се говори много, но никой не казва как тя може да бъде измерена, за да можем да ѝ се противопоставим ефективно. За съжаление на този етап тази битка е чрез посочване на конкретни примери от страна на журналистите, за които държавните институции трябва да си свършат работата. И пак за съжаление, често тези институции генерират тази корупция и днес си мисля, че журналистиката е изгубила основната си функция да бъде коректив на властта. Така изглежда.
Има един индекс "Усещане за корупция" – това усещане за корупция се е пропило във всяка фибра на телата ни, това се носи като смрад във въздуха. И тук идва работата на журналистите, макар механизмите за реакция са доста по-ограничени за нас.“
Стоян Мадин: "Корупцията е обществено явление и като обществено явление, докато имаме обществена търпимост към него, тя няма да изчезне. А за да може да изградим една обществена нетърпимост, трябва да разобличаваме корупцията. Промяната започва от създаването у хората необходимост да се борят за моралните ценности. Когато имаме едно такова общество, то то много трудно може да бъде корумпирано. Това е дълъг процес и той не може да се случи за 2-3 години, за 10 години дори не може да се случи, но ако имаме ясната визия какво искаме да постигнем, то ние можем да започваме отсега. Обикновеният човек има визия за съвсем други неща. Корупцията е причината, а обикновено хората виждат следствието и не си задават въпроса за това каква трябва да е причината, за да се случва това или онова. Трябва да има повече смели хора, които да искат да се спазват законите. Смелите хора са адвокати, журналисти, съдии, прокурори, политици. Просто време е да кажем: "Не! Нещата няма да се случат по този начин. Искаме да променим правилата на играта. Не искаме да живеем в държава, където най- хубавото нещо е нощното шкафче пълно с кюлчета. Ние не я искаме тази ценност. Ние искаме нещо друго. Ние в това шкафче не искаме кюлчета, ние искаме – книги, искаме идеи. Искаме бъдеще!“
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Pixabay
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg