Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хора и улици, град като град

Павлина Делчева-Вежинова (вляво) и Силвия Чолева
Снимка: Белослава Димитрова

Каква беше София, как изглеждаха сгради и улици, как живееха хората в нея през втората половина на ХХ век? 

В книгата си със заглавие "Хора и улици, град като град" Павлина Делчева-Вежинова е отворила албума със снимки и спомени, за да възкреси един град, хората и живота в него. Дългогодишен редактор и сценарист в БНТ, тя вече ни разходи из софийските кръчми от онова време в книгата си "По дирите на изчезналите софийски кръчми", а сега задачата ѝ е да ни припомни какви бяха например улиците "Раковски" и "Царя", "Графа" и площад "Славейков", театралните сцени, музиката, галериите, играчките, забавленията, градините, магазините, не на последно място – хората. Авторката разказва за интелектуалния елит на България от онова време, за поети, писатели, художници, артисти… 

Памет за отминалото, което не бива да забравяме, особено важна памет за следващите поколения. Разбира се, в голямата си част това са лични спомени, преживелици, усещания, но кое стойностно творение не минава през личното? Несъмнено обаче е извършена и много работа по издирване и проучване, подреждане. Макар да не е търсена хронология, все пак се е наложило организиране на твърде обемния материал, като даже има и отпаднали страници. Затова книгата със заглавие от текст на песен се чете с удоволствие, любопитство и малко тъга за онази София, която – като всеки град – се променя…

Чуйте Павлина Делчева-Вежинова.

Снимки – Белослава Димитрова БНР и изд. СофтПрес

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Ботйов с поетичен спектакъл

"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...

публикувано на 06.11.24 в 17:09

"Фрагменти по пътя" – юбилейна изложба на Николай Янакиев

В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев.  Подредени са близо 100 произведения, по-голямата  част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни  по формати  знакови за..

публикувано на 06.11.24 в 16:40

Сатиричният театър с премиера на "Чумата" от Джордже Кокош

"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..

публикувано на 06.11.24 в 16:05

Бъдещето и настоящето според "Стълбата"

Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..

публикувано на 06.11.24 в 11:15

Митове за крал Макбет

Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..

публикувано на 06.11.24 в 08:50